Arbeid med IT-systemer
På grunn av arbeid med IT-systemer kan du oppleve ustabilitet i tilganger til OsloMet sine systemer og tjenester i perioden 24.-26. mars. Sjekk driftsmeldingene for oppdateringer.
På grunn av arbeid med IT-systemer kan du oppleve ustabilitet i tilganger til OsloMet sine systemer og tjenester i perioden 24.-26. mars. Sjekk driftsmeldingene for oppdateringer.
Emnet omfatter kunnskap om ulike tilnærminger innenfor kvalitativ samfunnsvitenskapelig forskningsmetode, ulike typer forskningsspørsmål, sammenhengen mellom forskningsspørsmål og forskningsdesign, kvalitetskrav til kvalitative studier, og forskningsetiske problemstillinger.
Emnet dekker introduksjon og øvelser i ulike metoder som brukes i produksjon av et empirisk materiale, samt bruk av foreliggende materiale som kan gjøres til gjenstand for kvalitativ analyse. Videre omfatter emnet bearbeiding og analyse av kvalitativt materiale. Emnet gir også innblikk i ulike analyseperspektiver, formidling av resultater og generaliseringsmuligheter fra kvalitative studier.
Ingen forkunnskapskrav.
Studenten skal etter å ha fullført emnet ha følgende totale læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse
Kunnskap
Studentene har
Ferdigheter
Studentene kan
Generell kompetanse
Studentene
Undervisningen har forelesninger om kvalitative studiers metodologiske egenart, hvordan en lager gode forskningsspørsmål, ulike intervjumetoders teknikker og egnethet, analyse av materiale og forskningsetikk.
Studentene deles inn i arbeidsgrupper første forelesning, og disse arbeider sammen med øvelser gjennom hele emnet. Dette er de gruppene som også presenterer arbeidskravet (se under) sammen.
Gruppene har ansvar for egen prosjektstyring for å organisere intervjuer, samarbeidsmøter, samt å fordele arbeidet mellom gruppens medlemmer. Det settes opp faste tidspunkter med rom til gruppearbeid og til seminar med flere grupper på Campus. Til disse faste tidene vil faglærere være tilgjengelige for hjelp, tilbakemeldinger og veiledning.
For å kunne framstille seg til eksamen må studenten ha følgende godkjente arbeidskrav:
Arbeidskravet må være godkjent før studenten kan framstiller seg til eksamen. Hvis arbeidskravet ikke godkjennes ved første innlevering vil gruppen få en - 1 - ny mulighet til å levere på nytt. Arbeidskrav som ikke blir godkjent etter andre innlevering vil diskvalifisere gruppen eller fraværende student fra å gå opp til eksamen.
Innlevering av individuelle arbeidskrav må særlig begrunnes og avtales med og godkjennes av faglærer.
Eksamen i emnet er en individuell skoleeksamen på 4 timer.
Ingen hjelpemidler er tillatt.
Gradert skala A-F.
Det benyttes intern og ekstern sensor til sensurering av besvarelsene.
Et uttrekk på minst 25 % av besvarelsene sensureres av to sensorer. Karakterene på disse samsensurerte besvarelsene skal danne grunnlag for å fastsette nivå på resten av besvarelsene.
Emneansvarlig Randi Wærdahl
Co-emneansvarlig Oddbjørg Skjær-Ulvik