EPN-V2

FYSIO3900 Bacheloroppgave Emneplan

Engelsk emnenavn
Bachelor Assignment
Studieprogram
Bachelorstudium i fysioterapi
Omfang
15.0 stp.
Studieår
2020/2021
Emnehistorikk

Innledning

Bacheloroppgaven i fysioterapi er en anledning til å fordype seg i et selvvalgt tema og problemstillinger relatert til fysioterapifaglig praksis og teorigrunnlag. Innhenting av data skal skje gjennom bruk av hensiktsmessige forskningsmetode(r) og analyseres og dokumenteres i tråd med vitenskapelige arbeidsmetoder og forskningsetikk. Arbeidet med oppgaven kan være knyttet til pågående forsknings- og utviklingsprosjekter ved universitetet eller eksterne miljøer.

Forkunnskapskrav

Studenten må ha bestått alle eksamener i 2. studieår.

Læringsutbytte

Etter fullført emne skal studenten ha følgende læringsutbytte definert i ferdigheter og generell kompetanse:

Ferdigheter

Studenten kan

  • skriftlig dokumentere kunnskap om et selvvalgt fysioterapifaglig tema med relevans på individ- og samfunnsnivå
  • innhente, vurdere og anvende teori og vitenskapelig litteratur relatert til oppgavens problemområde
  • utforme en problemstilling og følge opp denne gjennom oppgaven
  • begrunne valg av egnet forskningsmetode, og dokumentere innsamling og analyse av data, og evaluere egen metodetilnærming
  • drøfte resultater for å besvare/belyse problemstillingen
  • konkludere og vise varsomhet i konklusjonene som trekkes

Generell kompetanse

Studenten kan

  • utforske teoretiske og kliniske problemstillinger på en systematisk og reflektert måte
  • planlegge, gjennomføre og dokumentere et prosjekt i tråd med retningslinjer for forskningsetikk og personvern
  • dokumentere skriftlig fagformidling etter vitenskapelige kriterier

Arbeids- og undervisningsformer

Arbeids- og undervisningsformer omfatter ressursforelesninger, veiledning i gruppe og selvstudier. Enkelte forelesninger foregår i 5. semester. 6. semester starter med forelesninger og seminar som skal understøtte studentenes arbeid med tema, problemstilling og utforming av prosjektskisse.

Studentene får tildelt veileder etter å ha levert prosjektskisse for oppgaven.

Arbeidskrav og obligatoriske aktiviteter

Det er ingen arbeidskrav i emnet.

Vurdering og eksamen

Anatomi beskriver og forklarer hvordan ulike vevstyper og organsystemer er bygget opp og fungerer. I fysioterapi forstås kroppen som en funksjonell enhet. Grunnleggende kunnskap om kroppens oppbygging og funksjonsevne, samt samspillet mellom disse er nødvendig for fysioterapeuter. Det gir grunnlag for å undersøke struktur i ulike vev, funksjon i muskelskjelettsystemet og analysere bevegelse og aktiviteter.

Emnet består av fagområdet anatomi i rammeplanen.

Hjelpemidler ved eksamen

Ingen forkunnskapskrav

Vurderingsuttrykk

Etter fullført emne har studenten følgende læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

Kunnskap

Studenten

  • kan beskrive og gjøre rede for kroppens anatomiske strukturer, oppbygging, og funksjon
  • kan gjøre rede for sentralnervesystemets oppbygging og funksjon, herunder smertefysiologi
  • kan gjøre rede for forholdet mellom det perifere, sentrale og autonome nervesystemets oppbygging og funksjon, og kroppen som funksjonell enhet.
  • kan gjøre rede for nervesystemets plastisitet og evne til restitusjon etter skade
  • kan gjøre rede for muskel-, skjelett- og nervesystem med vekt på kroppen som sensoriskmotorisk enhet
  • kan gjøre rede for sanseapparatets struktur og funksjon

Ferdigheter

Studenten

  • kan identifisere anatomiske strukturer på anatomiske preparater
  • kan palpere og identifisere anatomiske strukturer på kroppens overflate
  • kan utføre og begrunne enkle funksjonsundersøkelser
  • forholder seg respektfullt ved håndtering av anatomiske preparater

Generell kompetanse

Studenten

  • forholder seg respektfullt til menneskekroppen ved undersøkelser

Sensorordning

Emnet er organisert som veksling mellom forelesninger, ferdighetstrening, demonstrasjoner av humane makroskopiske preparater og selvstudier. De delene av ferdighetstreningen som omfatter funksjonsundersøkelser og studier av humane preparater, foregår ved Medisinsk fakultet, Universitetet i Oslo.