Programplaner og emneplaner - Student
YFSR1200 Yrkesfaglige kjerneelementer og ledelse av læringsprosesser Emneplan
- Engelsk emnenavn
- Vocational core elements and leadership of learning processes
- Studieprogram
-
Bachelorstudium i yrkesfaglærerutdanningBachelorstudium i yrkesfaglærerutdanning
- Omfang
- 30.0 stp.
- Studieår
- 2020/2021
- Pensum
-
VÅR 2021
- Timeplan
- Programplan
- Emnehistorikk
-
Innledning
Emnet handler om kompetanseanalyse og yrkesteori tilpasset utdanningsprogrammet, samt læreplananalyse og undervisningsplanlegging. Det vil handle om å bruke yrkesfaglig kompetanse i veiledning av elever og lærlinger i opplæringssituasjoner. Ledelse av læringsprosesser i egen klasse, planlegging med begrunnelse, gjennomføring, vurdering og dokumentasjon av undervisning og læring i skole og arbeidsliv. Innholdet knyttes til opplæringens overordnet del, verdigrunnlag og kjerneelementer. Prosjektarbeid, relasjoner, kommunikasjon, gruppeprosesser og konflikthåndtering. Bruk av yrkesrelevant yrkeskunnskap og profesjonsfaglig digital kompetanse.
Forkunnskapskrav
Emnet dreier seg om forholdet mellom barnevernet og mediene. Både i tradisjonelle og sosiale medier omtales barnevernet langt oftere enn tidligere, og presset på ansatte og barn/ungdom/foreldre øker. Emnet fokuserer på alle deler av barnevernfeltet (førstelinje, annenlinje og forebyggende), og det omhandler både de tradisjonelle redaktørstyrte mediene og de sosiale mediene. Både skriftlige- og lyd/bildemedier er inkludert. Emnet har fire hovedområder:
- Medienes omtale og presentasjon av barnevernet.
- Barnevernets bruk av medier i sin strategi for å kommunisere med samfunnet.
- Barn og ungdoms bruk av sosiale medier.
- Muligheter og utfordringer ved barnevernansattes bruk av sosiale medier i arbeid med barn, ungdom og foreldre.
Studentene skal innledningsvis dele seg i mindre grupper på 4-5 studenter og velge et tema innenfor en av hovedområdene over, som de kan fordype seg i. Gruppene skal jobbe jevnlig med sitt tema i løpet av valgfagsperioden, med veiledning av lærere.
Læringsutbytte
Studenten må ha fullført og bestått 2.studieår av bachelorstudium i barnevern eller sosialt arbeid.
Innhold
Det benyttes intern og ekstern sensor til sensurering av alle besvarelsene.
Arbeids- og undervisningsformer
Kunnskaper
Studenten
· har bred kunnskap om barns digitale hverdagsliv.
· har bred kunnskap om diskusjoner og presentasjoner av barnevernet i ulike medier.
· har kunnskap om barnevernets mediehåndtering og mediestrategier.
· har kunnskap om forsknings- og utviklingsarbeid om barnevern og medier samt kjennskap til relevante fagdebatter.
· har digital kompetanse, deriblant kunnskap om digital sikkerhet i arbeidet med barn, unge og familier.
Ferdigheter
Studenten
· kan reflektere over maktforhold, profesjonalitet og egen rolle som yrkesutøver i forbindelse med bruk av sosiale medier/digital kommunikasjon i møte med barn og familier.
· har innsikt i betydningen av samfunnsdebatt om barnevernet i mediene.
· kan anvende digitale verktøy og relevant teknologi i arbeid med barn, unge og deres familier.
Generell kompetanse
Studenten
· har innsikt i og kan håndtere etiske problemstillinger innen feltet barnevern og medier, både på samfunnsnivå og i egen tjenesteutøvelse.
Arbeidskrav og obligatoriske aktiviteter
Arbeidet vil skje gjennom forelesninger av eksterne og interne undervisere, plenumsdiskusjoner og gruppearbeid.
Vurdering og eksamen
Ingen arbeidskrav/obligatorisk aktivitet.
Hjelpemidler ved eksamen
Eksamen i emnet består av innlevering av gruppearbeid og muntlig gruppepresentasjon:
Innleveringen av gruppearbeidet skal leveres enten som et skriftlig produkt (3-4 sider, referanser kommer i tillegg) eller i form av et multimedieprodukt (3-5 minutter) som leveres før muntlig gruppepresentasjon. Deretter gjennomføres det muntlig gruppeeksamen. Gruppene presenterer sitt arbeid muntlig for medstudenter og sensorer. Gruppene vil få tilbakemelding på presentasjon og innhold fra medstudenter og sensorer. Muntlig gruppepresentasjon vil være på inntil 20-25 minutter per gruppe.
Produktet og presentasjonen vurderes samlet.
Unntaksvis kan enkeltstudenter få godkjenning til individuell fremstilling til eksamen.
Grupper som ikke består, kan levere omarbeidet produkt og fremstille seg til ny og utsatt eksamen. Kandidater som har gyldig fravær fra muntlig presentasjon men har bidratt til produktet, fremstiller seg kun til ny og utsatt muntlig presentasjon.
Vurderingsuttrykk
Alle hjelpemidler er tillatt så lenge regler for kildehenvisning følges.
Sensorordning
Bestått/ikke bestått