EPN-V2

VERN2320 Helsefaglig emne II Emneplan

Engelsk emnenavn
Health Issues II
Omfang
9.0 stp.
Studieår
2018/2019
Emnehistorikk
  • Innledning

    I dette emnet får studentene kjennskap til ulike forhold som er avgjørende for betydningen for god helse. Studentene skal lære å identifisere ulike tegn på sykdom, foreta relevante undersøkelser og målinger, samt utføre praktiske prosedyrer. I dette emnet undervises det også i legemiddeladministrasjon i henhold til gjeldene retningslinjer.

  • Forkunnskapskrav

    Bachelorstudiet i vernepleie avsluttes med et selvstendig dokumentasjonsarbeid - en bacheloroppgave. Arbeidet med bacheloroppgaven går på heltid over åtte uker.

  • Læringsutbytte

    Bestått følgende emner for å påbegynne emnet: VERN1110/VERND1110/VERNL1110, VERN1210/VERND1210/VERNL1210, VERN1310/VERND1310/VERNL1310, VERN1400/VERND1400/VERNL1400, VEPRA10/VEPRAD10/VEPRAL10, VERN1500/VERND1500/VERNL1500, VERN2110/VERND2110/VERNL2110, VERN2400/VERND2400/VERNL2400, VEPRA20/VEPRAD20/VEPRAL20, VERN2320/VERND2320/VERNL2320, VERNLEG1/VERNLEGD1/VERNLEGL1, VEPRA30/VEPRAD30/VEPRAL30

    Godkjente følgende arbeidskrav for å påbegynne emnet: VERN3100/VERND3100/VERNL3100, VERN3200/VERND3200/VERNL3200, VEPRA40/VEPRAD40/VEPRAL40

    Bestått følgende emner for å levere bacheloroppgaven til sensur: VERN3100/VERND3100/VERNL3100 og VEPRA40/VEPRAD40/VEPRAL40

  • Arbeids- og undervisningsformer

    Etter gjennomført emne har studenten følgende læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

    Kunnskap

    Studenten

    • har kunnskap om generelle krav til formulering av problemstillinger
    • har kunnskap om relevante kilder til litteratursøk
    • har kunnskap om ulike metoder for innhenting og bearbeiding av data og ulike former for rapportering i tråd med etiske krav og retningslinjer

    Ferdigheter

    Studenten

    • kan gjennomføre ulike former for litteratursøk
    • kan utarbeide en problemstilling i samsvar med generelle krav
    • kan gjennomføre og dokumentere et prosjektarbeid/et omsorgs- eller opplæringstiltak

    Generell kompetanse

    Studenten

    • kan utøve fagkritikk og har innsikt i forskningsetiske problemstillinger
    • kan formidle og dokumentere vernepleiefaglig arbeid
    • kan utveksle faglige synspunkter og erfaringer og bidra til utvikling av god praksis
  • Arbeidskrav og obligatoriske aktiviteter

    Forelesninger, veiledning, selvstendig arbeid med oppgaven.

  • Vurdering og eksamen

    Følgende arbeidskrav må være godkjent for å fremstille seg til avsluttende vurdering:

    • Flervalgstest gjennomføres tilstrekkelig antall ganger til oppnådd 90% korrekte svar
    • Utarbeide skisse for bacheloroppgaven.
  • Hjelpemidler ved eksamen

    Individuell skriftlig bacheloroppgave etter gitte kriterier, inntil 8000 ord.

    Inntil 2 studenter kan, etter begrunnet søknad og særskilt vurdering, utarbeide bacheloroppgaven sammen. Omfanget av oppgaven er maksimum 8000 ord selv om to studenter skriver oppgaven sammen. Hvis 2 studenter skriver bacheloroppgave sammen, skal hver av studentene legge ved en beskrivelse av eget bidrag til oppgaven. Begge er ansvarlig for bacheloroppgavens innhold.

  • Vurderingsuttrykk

    Alle

  • Sensorordning

    Gradert skala A-F.

    Ved ikke bestått bacheloroppgave har studenten anledning til å levere omarbeidet versjon to (2) ganger. Dersom studenten ønsker å forbedre en bestått karakter på bacheloroppgaven, kan oppgaven omarbeides én (1) gang. Siden besvarelsen er knyttet opp til praksisgjennomføring stilles det ikke krav om å utarbeide en ny, egenformulert problemstilling ved 2. og 3. forsøk. Det gis inntil 2 timer veiledning ved karakteren F. Det gis ikke veiledning ved forbedring av karakter.