EPN-V2

SOS1150 Social work - life course and everyday life Course description

Course name in Norwegian
Sosialt arbeid - livsløp og hverdagsliv
Study programme
Bachelor Programme in Social Work
Weight
10.0 ECTS
Year of study
2020/2021
Curriculum
SPRING 2021
Schedule
Course history

Introduction

Emnet har fokus på menneskers hverdagsliv, livsvilkår og sosiale utfordringer som er av betydning for deres livskvalitet. Studentene vil få kunnskap om sosialt arbeid knyttet til ulike livsfaser og overganger i livet. Emnet belyser hvordan hverdagslivets utfordringer og problemer kan forebygges, avhjelpes og mestres. Emnet retter et kritisk blikk på normer og normalitetsbegrepet. Studentene får kunnskap om hvordan sosialarbeideren kan identifisere og støtte mestringsstrategier hos den enkelte, motivere til endring og gi hjelp og støtte i krevende livssituasjoner. 

Emnet går parallelt med SOS1160 Praksisstudium.

Required preliminary courses

Ingen forkunnskapskrav.

Learning outcomes

Studenten skal etter å ha fullført emnet ha følgende totale læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

Kunnskap

Studentene:

  • har kunnskap om samfunnsvitenskapelige teorier for å forstå utviklingen gjennom livsløp fra barndom til alderdom.
  • har kunnskap om hvordan sosiale utfordringer samspiller og påvirker den enkeltes livskvalitet i ulike livsfaser og overganger i livet.
  • har kunnskap om samfunnsmessige og sosiale betingelser for oppvekst- og livsvilkår.
  • har kjennskap til beskyttelses- og risikofaktorer som utgangspunkt for å iverksette forebyggende tiltak mot marginalisering og utenforskap på ulike arenaer.

Ferdigheter

Studentene:

  • kan identifisere, forebygge og avhjelpe sosiale utfordringer knyttet til ulike faser i live.
  • kan identifisere ressurser i mennesker og deres omgivelser og bidra til å styrke menneskers mestringsstrategier i krevende livssituasjoner.
  • kan samarbeide tverrprofesjonelt med individer og familier om organisering og tilrettelegging av deres hverdagsliv.
  • har kjennskap til og kan reflektere kritisk over sin profesjonelle rolle i samhandling med mennesker.

Generell kompetanse

Studentene:

  • kan formidle kunnskap om sammenhengen mellom sosiale problemer i hverdagslivet i ulike livsfaser.
  • har innsikt i hvordan marginalisering og diskriminering påvirker menneskers sosiale liv og helse.

Teaching and learning methods

Emnet går parallelt med SOS1160 Praksisstudium, og undervisningen vil foregå på universitetet i samme periode som praksisstudium. Undervisningen vil veksle mellom forelesninger og studentaktive læringsformer. Digitale læringsformer blir tatt i bruk. Studentene må påregne selvstudier. 

Course requirements

Ingen arbeidskrav.

Assessment

Studenten skal etter å ha fullført emnet ha følgende totale læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

Kunnskap

Studenten har kunnskap om:

  • majoritets - minoritetsrelasjoner i historisk, samfunnsmessig og politisk perspektiv
  • produksjon av kunnskap ideologi, makt og marginaliseringsprosesser
  • språk og kommunikasjon
  • antirasistisk sosialt arbeid
  • identitet, kultur og samhandling
  • deltakelse og inkludering i majoritetssamfunnet
  • integrasjonsstrategier
  • familievold
  • arbeid med enslige mindreårige flyktninger
  • minoritetsetniske gruppers levekår

Ferdigheter

Studenten kan:

  • analysere strukturelle, kulturelle og individuelle maktrelasjoner
  • utøve en etisk og sensitiv tilnærming i sosialfaglig arbeid
  • reflektere over hvordan ens egen kultur påvirker fortolkning og samhandling
  • samhandle og kommunisere ved hjelp av tolk

Generell kompetanse

Studenten skal:

  • ha opparbeidet forståelse for hvordan kulturelt mangfold og komplekse maktforhold har sammenheng med menneskers varierende behov, verdigrunnlag og livsstil
  • kunne analysere og vurdere hva som kan være spesielt og hva som kan være felles for sosialt arbeid med etniske minoriteter, sammenliknet med sosialt arbeid med majoritetsetniske personer.
  • ha oppnådd kunnskaper som stimulerer til refleksjon over sosial- og barnevernsarbeidernes maktposisjoner både som representanter for offentlige myndigheter og som representer for en majoritetskultur.
  • ha oppnådd kunnskaper om - og ferdigheter i innhenting og bruk av kilder (grunnleggende henvisnings- og sitatteknikk).

Permitted exam materials and equipment

Emnet er inndelt i to bolker à tre dager. Arbeidsformer vil være forelesninger, plenumsdiskusjoner, arbeid i grupper og egenrefleksjon. Arbeid med konkrete teoretiske og metodologiske problemstillinger knyttet til studentenes egne erfaringer hvor det gis anledning til å drøfte egen erfaring.

Grading scale

1. Obligatorisk deltakelse i samlinger

Det kreves 80 % tilstedeværelse i samlingene. Ved fravær inntil 25 % gis et alternativt arbeidskrav. Arbeidskravet må være gjennomført og godkjent innen fastlagt frist. Ved fravær utover 25 % mister studenten retten til å framstille seg til eksamen. Med relativt få undervisningsdager er krav om tilstedeværelse begrunnet i prosessundervisning og viktigheten av å reflektere sammen. Begrunnelsen for krav om tilstedeværelse er at studenten ved dette får mulighet til å tilegne seg en kompetanse som både er en del av emnets formål, og som studenten ikke kan tilegne seg ved kun å lese pensum og/ eller ta eksamen.

2. Ett skriftlig arbeidskrav i form av notat

I notatet skal studenten velge tema og problemstilling for sin fordypningsoppgave innenfor området barnevernsarbeid, eller sosialt arbeid og etniske minoriteter, og begrunne valget. Arbeidskravet må være gjennomført og godkjent innen fastlagt frist. Dersom arbeidskravet ikke blir godkjent, gis det anledning til å kunne levere en forbedret versjon en gang innen, angitt frist.

Obligatorisk aktivitet og arbeidskrav må være gjennomført og godkjent innen fastlagt frist for at studenten skal kunne framstille seg til eksamen.

Examiners

Individuell skriftlig fordypningsoppgave. Studenten arbeider med oppgaven gjennom hele emnet. Oppgaven skal være på 8 - 10 sider. Godkjent referansestil APA skal benyttes.

Studenter med gyldig fravær eller som ikke består eksamen har rett til ny/utsatt eksamen, som har lik utforming som ordinær. Ved ikke bestått eksamen gis studenten anledning til å levere en omarbeidet versjon av oppgaven til sensur én gang.

Course contact person

Alle hjelpemidler er tillatt så lenge regler for kildehenvisning følges.