Programplaner og emneplaner - Student
MINF6000 Migrasjon i et globalt perspektiv Emneplan
- Engelsk emnenavn
- Migration in a Global Perspective
- Studieprogram
-
Årsstudium i migrasjons- og integrasjonsforvaltning
- Omfang
- 10.0 stp.
- Studieår
- 2024/2025
- Pensum
-
HØST 2024
- Timeplan
- Emnehistorikk
-
Innledning
Ingen ut over opptak til studiet.
Forkunnskapskrav
Emnet går over en periode på 3 - 4 uker med undervisning ca. en kveld i uken. Den omfatter 60 timer. Av disse er om lag 12 timer undervisning og veiledning med kurslærer.
Det vil bli gitt undervisning og veiledning i alle sentrale deler av fagområdene, og det forutsettes at studentene tilegner seg teoretisk innsikt og praktiske ferdigheter gjennom varierte læringsformer som forelesninger, diskusjoner, veiledning, selvstudium og praktisk arbeid. Studentene skal arbeide med å analysere, reflektere, vurdere og formulere faglige og metodiske problemstillinger.
Læringsutbytte
Studenten skal etter å ha fullført emnet ha følgende totale læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten har
- forståelse av migrasjonsstrømmer og deres årsaker (migrasjonsteori)
- innblikk i motiver og beveggrunner for ulike typer migrasjon
- grunnleggende innblikk i migranters opplevelser
- grunnleggende innsikt i sammenhengen mellom sosial endring, økonomisk endring og migrasjon
- kunnskap om sammenhengen mellom migrasjonsstrømmer og kontroll
- kunnskap om statlige forpliktelser overfor flyktninger og migranter
- kjennskap til sentrale dilemmaer i nasjonal, europeisk og global migrasjonspolitikk
Ferdigheter
Studenten kan:
- vurdere årsaker til, virkninger av og utfordringer knyttet til migrasjon for sender- så vel som mottakerland
- gjøre faglige vurderinger basert på sentrale migrasjonsteoretiske perspektiver
- identifisere sammenhenger mellom innvandringspolitikk, integreringspolitikk og velferdspolitikk
Generell kompetanse
Studenten
- har innsikt i migrasjonens sosiale, kulturelle og samfunnsøkonomiske virkninger både fra senderlandets og mottakerlandets perspektiv
- kan anvende teoretisk kunnskap i konkrete problemstillinger knyttet til migrasjon
Arbeids- og undervisningsformer
Studenten skal utvikle et individuelt praktisk-estetisk arbeid innenfor en av problemstillingene som tilhører emnet.
- Ett eller flere digitale produkter som skal formidle et budskap utviklet gjennom visuelle virkemidler
- Kort beskrivelse av intensjon med arbeidet, sammen med en refleksjon over hvordan virkemidler er blitt brukt (inntil 500 ord)
Eksamen kan påklages.
Arbeidskrav og obligatoriske aktiviteter
Alle hjelpemidler er tillatt så lenge regler for kildehenvisning følges.
Vurdering og eksamen
Bestått - ikke bestått.
Hjelpemidler ved eksamen
En intern sensor og en medsensor (vurderer et utvalg av eksamensoppgavene).
Ekstern sensor brukes jevnlig.
Vurderingsuttrykk
Emnet kan tas sammen med mikroemnene Bilde og budskap, Idéutvikling og kreativ prosess og Grafiske uttrykk med bilde og tekst.
Undervisningen på emnet er den samme som i Digitale bilder (ZDB, 15 sp).
Sensorordning
Det benyttes intern og ekstern sensor til sensurering av besvarelsene.
Et uttrekk på minst 25 % av besvarelsene sensureres av to sensorer. Karakterene på disse samsensurerte besvarelsene skal danne grunnlag for å fastsette nivå på resten av besvarelsene.
Emneansvarlig
Anne Balke Staver