Programplaner og emneplaner - Student
MABIOD4400 Genomic Analysis Course description
- Course name in Norwegian
- Genomisk analyse
- Weight
- 15.0 ECTS
- Year of study
- 2017/2018
- Course history
- 
                                                    
- Programme description
- 
    IntroductionEmnet omhandler teoretiske og praktiske aspekter ved moderne DNA-teknologi anvendt for å detektere genetisk variasjon i det humane genomet (DNA). Det omfatter kunnskap om både normalvariasjon og variasjon knyttet til sykdomsdisposisjon. Laboratoriedelen omfatter praktisk innføring i PCR-metodikk, DNA-sekvensanalyse, DNA-fragmentanalyse og kvantitativ PCR (qPCR, analyse av genekspresjon). Den praktiske delen inkluderer også øvelser med basale bioinformatikkverktøy for analyse av DNA-. RNA- og aminosyresekvensdata. 
- 
    Required preliminary coursesStudenten må være tatt opp på studiet. Emnet tilbys også som enkeltemne. 
- 
    Learning outcomesEtter fullført emne har studenten følgende læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse: Kunnskap Studenten har - inngående kunnskap om struktur og molekylær variasjon som sekvens-, lengde- og kopinummervariasjon, og mekanismer som fører til genetisk variasjon
- avansert kunnskap om genetisk variasjon som kan føre til sykdom
- inngående kunnskap om screeningmetoder som benyttes i medisinsk genetikk og -high troughput- metoder som benyttes for molekylærgenetisk forskning.
- avansert kunnskap om metoders prinsipper og anvendelsesområde
- spesialisert innsikt i anvendelsesområde av utvalgte bioinformatikkverktøy for DNA- og RNA-analyser.
 Ferdigheter Studenten kan - selvstendig utføre basale analyser med PCR-teknikk, DNA-sekvensering, fragmentanalyse og qPCR.
- på et selvstendig grunnlag vurdere metoders egnethet og anvende dette i metodeutvikling av diagnostiske metoder
- på selvstendig grunnlag forstå og tolke kvantitative resultater fra qPCR
- anvende basale bioinformatikkverktøy for metodeutvikling
 Generell kompetanse Studenten kan - kritisk sette seg inn i nye metoder og apparatur som brukes i genomisk analyse med vekt på anvendelsesområder, muligheter og begrensninger
 
- 
    Teaching and learning methodsArbeids- og undervisningsformene omfatter forelesninger, laboratoriekurs, seminarer, gruppearbeid og selvstudier. 
- 
    Course requirementsFølgende arbeidskrav må være godkjent for å fremstille seg til eksamen: - minimum 80 % tilstedeværelse på laboratoriekurs
- minimum 80 % tilstedeværelse på seminarer
- ca. 3 skriftlige laboratorierapporter etter gitte kriterier
 
- 
    AssessmentEksamensinnhold: Læringsutbyttene Eksamensform: Individuell skriftlig eksamen, 4 timer 
- 
    Permitted exam materials and equipmentIngen 
- 
    Grading scaleGradert skala A-F 
- 
    ExaminersEn ekstern og en intern sensor vurderer alle besvarelsene