EPN-V2

FEPE2100 Statistikk Emneplan

Engelsk emnenavn
Statistics
Omfang
5.0 stp.
Studieår
2025/2026
Emnehistorikk
Timeplan
  • Innledning

    Alle hjelpemidler tillatt.

  • Forkunnskapskrav

    Det benyttes en gradert karakterskala fra A til E for bestått og F for ikke bestått eksamen.

  • Læringsutbytte

    Etter å ha gjennomført dette emnet har studenten følgende læringsutbytte, definert som kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

    Kunnskap

    Studenten kan:

    • gjøre rede for sentrale begreper innen mengdelære, sannsynlighetsteori, parameterestimering, hypotesetestingsteori og modellvalg
    • gjøre rede for sannsynlighetsfordelingene normal, binomisk, Poisson og eksponensisal og typiske problemstillinger hvor de kan anvendes

    Ferdigheter

    Studenten kan

    • anvende statistiske prinsipper og begreper fra eget fagfelt
    • utføre grunnleggende sannsynlighetsregning og parameterestimering
    • sette opp konfidensintervaller og utføre hypotesetester for normalfordelte og binomisk fordelte data
    • utføre enkle korrelasjons-/regresjonsanalyser

    Generell kompetanse

    Studenten kan:

    • benytte statistiske tenkemåter på ingeniørproblemstillinger og formidle disse skriftlig og muntlig
    • løse ingeniørproblemstillinger ved sannsynlighetsregning, statistisk forsøksplanlegging, datainnsamling og analyse
  • Arbeids- og undervisningsformer

  • Arbeidskrav og obligatoriske aktiviteter

    Emnet gir en grunnleggende innføring i samfunnsfagets hovedområder (geografi, historie, samfunnskunnskap) og samfunnsfagdidaktikk. Studentene får innblikk i lange historiske linjer fra jeger-/ sanker-samfunnet til det postindustrielle samfunnet, i et nasjonalt så vel som et internasjonalt perspektiv. Videre gir emnet innsikt i sentrale nøkkelbegreper, fagdidaktiske problemstillinger og begynneropplæring i samfunnsfag.

  • Vurdering og eksamen

    Individuell skriftlig eksamen under tilsyn på 3 timer.

    Eksamensresultat kan påklages.

    Ved eventuell ny og utsatt eksamen kan muntlig eksamensform bli benyttet.

    Hvis muntlig eksamen benyttes til ny og utsatt eksamen, kan denne ikke påklages.

  • Hjelpemidler ved eksamen

    Alle trykte og skrevne hjelpemidler. Håndholdt kalkulator som ikke kommuniserer trådløst og som ikke kan regne symbolsk. Dersom kalkulatoren har mulighet for lagring i internminnet skal minnet være slettet før eksamen. Stikkprøver kan foretas.»

  • Vurderingsuttrykk

    Gradert skala A-F.

  • Sensorordning

    En intern sensor. Ekstern sensor brukes jevnlig.