EPN-V2

MOK1600 Medieteori - medier, kultur og samfunn del 1 og 2 Emneplan

Engelsk emnenavn
Media Theory - Media, Culture and Society
Studieprogram
Bachelorstudium i medier og kommunikasjon
Årsstudium i medier og kommunikasjon
Omfang
20.0 stp.
Studieår
2022/2023
Emnehistorikk

Innledning

Kunnskaper

Studenten

  • har grunnleggende kunnskaper i aktuelle programmer for redigering
  • har grunnleggende kunnskaper i opptaksteknikk for lyd, bilde og video
  • har kjennskap til grunnleggende fortellerteknikker
  • har grunnleggende kunnskap om planlegging og produksjon av medieproduksjoner
  • har grunnleggende kunnskap om sosiale medier som kommunikasjonsverktøy

Ferdigheter

Studenten

  • kan filbehandling og organisering av programmer og data
  • kan mestre grunnleggende fortellerteknikker
  • kan planlegge og gjennomføre enkle medieproduksjoner fra idé til ferdig produkt
  • kan ta i bruk kreative og håndverksmessige delkunnskaper i en medieproduksjon

Generell kompetanse

Studenten

  • har innsikt i relevante etiske problemstillinger knytta til opptak, redigering og fortellerteknikk, samt flermedial kommunikasjon.
  • kan formidle og drøfte sentralt fagstoff og gjennom dette bidra til god utvikling av praksis
  • kan planlegge medieproduksjoner med tilhørende sosiale medier, samt manus, produksjonsplan
  • gjennomføre produksjoner på en effektiv måte, både med tanke på organisering, samarbeid, produksjonsprosess og teknikk, og med hensyn til flermedialitet og ulike distribusjonsplattformer

Forkunnskapskrav

Undervisning og veiledning gis dels i plenum og dels i mindre produksjonsgrupper/-team.

For å sikre at studentene får faglig kontinuitet og grunnlag for å oppnå den nødvendige tekniske ferdighetskompetansen, er det obligatorisk deltagelse. Fravær utover 20 prosent medfører tap av eksamensrett.

Læringsutbytte

Undervisning i emnet er obligatorisk og studenter må ha minst 80% deltakelse for å kunne gå opp til eksamen. Ved dokumentert sykdom eller andre tungtveiende årsaker kan studenter med mindre en 80% deltagelse få gå opp til eksamen mot å levere et skriftlig arbeidskrav

I tillegg kommer følgende arbeidskrav:

  • Fotooppgave, 2 bilder
  • Podcastoppgave maks 3 min.
  • Filmoppgave, 4 min.

Nærmere detaljer for obligatorisk aktivitet framgår av undervisningsplanen som gjøres tilgjengelig ved begynnelsen av hvert semester.

Arbeidskravene må være gjennomført og godkjent innen fastsatt frist for at studenten skal kunne framstille seg til eksamen. Dersom et eller flere arbeidskrav ikke blir godkjent, gis det anledning til å kunne levere en forbedret versjon én gang innen angitt frist. Ved sykdom og andre tungtveiende årsaker til fravær kan egen frist avtales med faglærer.

Arbeids- og undervisningsformer

Alle hjelpemidler er tillatt så lenge regler for kildehenvisning følges.

Arbeidskrav og obligatoriske aktiviteter

Bestått - ikke bestått

Vurdering og eksamen

Det benyttes intern og ekstern sensor til sensurering av alle besvarelsene.

Hjelpemidler ved eksamen

Gaute Heggen

Vurderingsuttrykk

Medieteori del I: Medienes makt

Kunnskaper

Studenten

  • har grunnleggende forståelse av hvordan medienes samfunnsrolle har endret seg og er i endring
  • har kunnskap om og innsikt i medievitenskapens sentrale teorier om medienes makt og påvirkning på samfunnet og individer i Norge
  • kjenner grunnleggende teorier om medienes framstilling av verden rundt oss

Ferdigheter

Studenten

  • kan reflektere over ulike former for mediemakt i et samtidig og historisk perspektiv
  • kan diskutere medieinnhold gjennom å vurdere representasjon og virkemidler

Generell kompetanse

  • Studenten får kompetanse i kritisk, selvstendig drøfting av påvirkning og makt.

Medieteori del II: Medier, kultur og samfunn

Kunnskaper

Studenten

  • har grunnleggende forståelse av hvordan medieproduksjonen påvirkes av en rekke eksterne og interne faktorer
  • har innsikt i ulike medievitenskapelige teorier og perspektiver på medienes endrede rammer og innhold

Ferdigheter

Studenten

  • kan gjøre rede for hvordan politiske, kulturelle og økonomiske rammer påvirker mediene, med særlig vekt på digitalisering og globalisering
  • kan bruke sentrale medievitenskapelige perspektiver på medietekster og -innhold i dagens sammensatte medielandskap
  • kan diskutere hvordan medieproduksjonen påvirkes av både eksterne og interne faktorer
  • kan anvende medievitenskapelige innsikter på en aktuell problemstilling knyttet til medieproduksjon, medieinnhold og mediebruk

Generell kompetanse

  • Studenten har kompetanse i å finne og analysere aktuelle problemstillinger.
  • Studenten behersker prinsippene for akademisk skriving.

Sensorordning

Medieteori del I: Medienes makt

Arbeidsformene i dette innføringsemnet er i hovedsak forelesninger og kollokviearbeid.

Medieteori del II: Medier, kultur og samfunn

Arbeidsformene veksler mellom forelesninger, seminarer, gruppearbeid, oppgaveløsning og kollokviearbeid.

Emneansvarlig

Medieteori del I: Medienes makt

Mot slutten av semesteret gis det et individuelt arbeidskrav. Arbeidskravet er en firetimers prøve hvor studentene skal drøfte en eller to aktuelle problemstillinger om mediemakt, med hjelp av tillatte hjelpemidler (lærebøker, notater, forelesninger). Formålet med arbeidskravet er praktisk trening i akademisk skriving. Arbeidskravet blir vurdert som godkjent eller ikke godkjent av faglærer, og alle studentene får en kort, skriftlig tilbakemelding.

Arbeidskravet må være gjennomført innen fastsatt frist og godkjent for at studenten skal kunne fremstille seg til eksamen andre semester.

Studenter som ikke får oppgaven godkjent på første forsøk, kan levere omarbeidet versjon en gang. Ved dokumentert sykdom eller andre tungtveiende årsaker kan egen frist avtales med faglærer.

Medieteori del II: Medier, kultur og samfunn

I del II skal studentene gjennom to individuelle, obligatoriske arbeidskrav:

- Arbeidskrav II og III (gjennomføres som Arbeidskrav I første semester): Disse er hver en firetimers prøve hvor studentene skal drøfte en eller to aktuelle problemstillinger, med hjelp av tillatte hjelpemidler (lærebøker, notater, forelesninger). Formålet med arbeidskravene er praktisk trening i akademisk skriving. Arbeidskravene blir vurdert som godkjent eller ikke godkjent av faglærer, og alle studentene får en kort, skriftlig tilbakemelding.

- Arbeidskravene I-III er obligatoriske og alle må være gjennomført innen fastsatt frist og godkjent for at studenten skal kunne fremstille seg til eksamen.

Studenter som ikke får oppgaven godkjent på første forsøk, kan levere omarbeidet versjon en gang. Ved dokumentert sykdom eller andre tungtveiende årsaker kan egen frist avtales med faglærer.

Frister og nærmere detaljer for innlevering av arbeidskrav framgår av undervisningsplanen som gjøres tilgjengelig ved begynnelsen av hvert semester.