EPN-V2

MEK2000 Mathematics 2000 Course description

Course name in Norwegian
Matematikk 2000
Study programme
Bachelor’s Programme in Electrical Engineering
Bachelor's Degree Programme in Biotechnology and Applied Chemistry
Bachelor's Degree Programme in Mechanical Engineering
Weight
10.0 ECTS
Year of study
2020/2021
Curriculum
FALL 2020
Schedule
Course history

Introduction

Ingen forkunnskapskrav.

Recommended preliminary courses

Required work portfolio consists of three graded assignments:

  1. Written case analysis - to be submitted prior to in-class presentation
  2. Written literature review - to be submitted prior to in-class presentation
  3. Case opponent - brief outline to be submitted prior to class and in-class participation on case discussion

All cases are assigned by teacher. Both written submissions and in-class presentations/discussion of assigments contribute towards the grade.

The student must achieve an overall passing grade on the portfolio part of the course to be eligible to sit for the exam.

Required preliminary courses

Etter fullført emne har studenten følgende læringsutbytte definert som kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

Kunnskap

Studenten

  • har kunnskap om sentrale temaer, teorier og problemstillinger i forskning på mangfold
  • har kunnskap om migrasjon, etnisitet, rasisme, rasialisering og kulturalisering
  • har kunnskap om minoritet- og majoritetsperspektiver, inkludering, marginalisering, ableisme, diskriminering og makt
  • har kunnskap om identitet knyttet til migrasjon, kultur, religion, etnisitet, kjønn, klasse og funksjonsvariasjon
  • har kunnskap om profesjonsutøvelse, kommunikasjon via tolk og tillitt i et mangfoldig samfunn
  • har kunnskap om mangfoldsperspektiver på arbeidsplassen

Ferdigheter

Studenten

  • kan drøfte og vurdere bruk av sentrale begreper for forståelse av mangfold i samfunnet.
  • kan drøfte og vurdere ulike teoretiske perspektiver på mangfold og profesjonsutøvelse
  • kan analysere problemstillinger og gjennomføre reflekterte vurderinger knyttet til mangfold og profesjonsutøvelse.
  • kan reflektere faglig over egen praksis i lys av et utvidet mangfoldsbegrep

Generell kompetanse

Studenten

  • kan vurdere teoretiske og vitenskapelige tilnærminger til mangfold kritisk
  • kan reflektere faglig over egen profesjonsutøvelse og/eller samfunnsengasjement
  • kan utveksle faglige synspunkter og erfaringer med andre.
  • kan formidle profesjonskunnskap i et mangfoldsperspektiv i tråd med krav til akademisk skriving

Learning outcomes

No prerequisites.

Teaching and learning methods

The course is taught through joint lectures and exercises. In the exercise sessions, the students work on assignments, both individually and in groups, under the supervision of a lecturer.

Students will be able to evaluate their own and others' professional work, and formulate assessments of these in such a way that the assessment provides advice on further study work. Exercise in this takes place in the hourly planned part of the work sessions. Students will therefore conduct weekly assessments of assignments based on weekly assignments. Information on how the weekly assessments will be conducted will be given in the lectures.

Course requirements

Etter fullført emne har studenten følgende læringsutbytte definert som kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

Kunnskap

Studenten

  • har kunnskap om sentrale temaer, teorier og problemstillinger i forskning på mangfold.
  • har kunnskap om migrasjon, etnisitet, rasisme, rasialisering og kulturalisering
  • har kunnskap om minoritet- og majoritetsperspektiver, inkludering, marginalisering, abelisme, diskriminering og makt
  • har kunnskap om identitet knyttet til migrasjon, kultur, religion, etnisitet, kjønn, klasse og funksjonsvariasjon
  • har kunnskap om helsearbeid, kommunikasjon via tolk og tillitt i et mangfoldig samfunn
  • har kunnskap om mangfoldsperspektiver på arbeidsplassen

Ferdigheter

Studenten

  • kan drøfte og vurdere bruk av sentrale begreper for forståelse av mangfold i samfunnet.
  • kan drøfte og vurdere ulike teoretiske perspektiver på mangfold og profesjonsutøvelse
  • kan analysere problemstillinger og gjennomføre reflekterte vurderinger knyttet til mangfold og profesjonsutøvelse.
  • kan reflektere over egen praksis i lys av et utvidet mangfoldsbegrep

Generell kompetanse

Studenten

  • kan vurdere teoretiske og vitenskapelige tilnærminger til mangfold kritisk
  • kan reflektere faglig over egen profesjonsutøvelse og/eller samfunnsengasjement
  • kan utveksle faglige synspunkter og erfaringer med andre.
  • kan formidle profesjonskunnskap i et mangfoldsperspektiv i tråd med krav til akademisk skriving

Assessment

Studiet er preget av tverrfaglighet, der teori og empiri, det generelle og det fagspesifikke er integrert til en helhetlig forståelse av mangfoldsproblematikk. Siden det er et hovedmål for studiet å fremme kompetanse for yrkesutøvelse i et flerkulturelt samfunn, vil det bli lagt betydelig vekt på studentenes arbeid, og deres personlige og yrkesmessige erfaring.

 

Undervisningen baserer seg på variert metodebruk, med stor egenaktivitet fra studentenes side. I undervisningen inngår forelesninger og diskusjonsgrupper.

 

Arbeidet med praktiske eksempler vil stå sentralt, både i undervisningen, gruppearbeid og refleksjonsnotater. Eksemplene skal hentes fra konkrete erfaringer som studentene tar med seg fra eget praksisfelt. Det skal videre være et mål at man finner fram til eksempler som krever tverrfaglig samarbeid.

 

Fordi deltidsstudenten i stor grad arbeider alene, legges det et stort ansvar på den enkelte for egen læring, arbeidsinnsats og selvdisiplin.

 

Studiet er organisert på følgende måte:

a) Selvstudier med bruk av pensumlitteratur, selvvalgt litteratur samt veiledning ved lærer/fagperson i forbindelse med refleksjonsnotatene (se nedenfor).

 

b) Kollokviegrupper som studentene oppfordres til å starte opp og drive selv for å få maksimalt utbytte av studiet. Dette anbefales både i forbindelse med å diskutere pensum og skrive refleksjonsnotater.

 

c) Samlinger med forelesninger, gruppearbeid og diskusjoner. Det er fire samlinger à tre dager i løpet av studiet. I et holdningsskapende studium som Mangfoldskompetanse i helsearbeid er det viktig at det utvikles en kullidentitet, og at samlingene åpner for direkte kontakt mellom faglærere, forelesere og studenter, samt studentene i mellom. Dette er også begrunnelsen for kravet om tilstedeværelse (se nedenfor). Noe undervisning vil kunne samkjøres med emnet FKF6100 Mangfoldskompetanse for profesjonsutøvere.

 

d) Refleksjonsnotater. I løpet av studiet skal studentene skrive to individuelle refleksjonsnotater over selvvalgt tema. De to refleksjonsnotater leveres til veiledning innen oppgitte frister. På det første refleksjonsnotatet tilbys veiledning fra faglærer/fagperson, mens det legges opp til ‘hverandreveiledning’ i skrivegrupper på det andre refleksjonsnotatet.

Hensikten med veiledningen er å hjelpe studentene til å utnytte og koordinere de ulike komponentene som inngår i studiet, slik at de får størst mulig utbytte av opplegget som helhet. Når det gjelder veiledning knyttet til refleksjonsnotatene, understrekes det at det er studentene selv som har det hele og fulle ansvar for utforming av innhold og ferdigstilling av notatet. Veileder kan komme med ideer og forslag under arbeidet, men har ikke ansvar for resultatet.

 

e) Skrivegrupper. I forbindelse med det andre refleksjonsnotatet skal studentene gi hverandre tilbakemeldinger. Det etableres skrivegrupper på OsloMets digitale læringsplattform og det organiseres ‘hverandreveiledning’ som aktivitet på én av samlingene. Gruppestørrelsen er ideelt sett fire, men vil kunne variere avhengig av størrelsen på kullet.  

Permitted exam materials and equipment

Knowledge

The student

  • has broad knowledge of the international market environment,
  • has knowledge of internationalisation theories
  • has knowledge of information systems and market research involved in analyzing and selecting international markets
  • can make informed choices concerning entry modes and strategic alliances
  • understands how the "4 P's" in an international setting

Skills

The student

  • can use relevant theories and methods of analysis to solve cases involving typical international marketing decisions.
  • the student can choose and apply relevant theory and models in order to select markets to enter
  • the student can use relevant theory and models to analyze international markets and select the appropriate mode of entry

General Competencies

  • The student can present case analysis and recommendations in class and provide other students with feedback on their presentations
  • the student can review and convey the content of academic journal articles
  • the student can discuss the key topics in this domain and thus contribute to others' learning and development

Grading scale

Gradert skala A-F.

Det gis gradert karakter med A som beste og E som dårligste karakter på bestått eksamen. Karakteren F brukes ved ikke bestått eksamen.

Vurderingskriterier

A: Fremragende

Viser fremragende kunnskaper, ferdigheter og evne til refleksjon og selvstendig tenkning i tråd med emnets innhold og læringsutbytter

B: Meget god

Viser meget gode kunnskaper, ferdigheter og evne til refleksjon og selvstendig tenkning i tråd med emnets innhold og læringsutbytter

C: God

Viser gode kunnskaper, ferdigheter og evne til refleksjon og selvstendig tenkning i tråd med emnets innhold og læringsutbytter

D: Nokså god

Viser begrensede kunnskaper, ferdigheter og evne til refleksjon og selvstendig tenkning i tråd med emnets innhold og læringsutbytter

E: Tilstrekkelig

Tilfredsstiller minimumskravene til kunnskaper, ferdigheter og evne til refleksjon og selvstendig tenkning i tråd med emnets innhold og læringsutbytter

F: Ikke bestått

Tilfredsstiller ikke minimumskravene til kunnskaper, ferdigheter og evne til refleksjon og selvstendig tenkning i tråd med emnets innhold og læringsutbytter

Examiners

Intern og ekstern sensor. Ekstern sensor vurderer et uttrekk og samhandler med intern sensor på en slik måte at ekstern sensur kommer alle studentene i gruppen til gode.

Overlapping courses

De to refleksjonsnotatene utvikles videre etter veiledningen. De to notatene leveres (elektronisk) til eksamenskontoret i en mappe til oppgitt frist. Hvert refleksjonsnotat skal ved eksamen være på 4000 ord (+/-10 %).

Dersom mappen får karakteren F ved ordinær eksamen, kan en omarbeidet versjon leveres til påfølgende ny/utsatt eksamen. Ved ytterligere eksamensforsøk må helt ny mappe leveres.