EPN-V2

BALS3200 Economy, Society, and Public Policy Course description

Course name in Norwegian
Økonomi, samfunn og offentlig politikk
Weight
10.0 ECTS
Year of study
2025/2026
Course history
Curriculum
FALL 2025
Schedule
  • Introduction

    Offentlig sektor er stor og sammensatt. Offentlige ansatte i administrasjon, ledelse og andre roller trenger kunnskap om økonomiske begreper og rammeverk i arbeid med politikkutforming og for å kunne sette seg inn i kvantitative analyser av politikk.

    I dette kurset vil studentene utvikle analytiske ferdigheter mens de arbeider med de mest presserende politiske problemene våre samfunn står overfor: ulikhet, finansiell ustabilitet, klimaendringer, verdiskaping og innovasjon.

    Dette kurset er for:

    • Alle som ønsker å lære å bruke samfunnsøkonomi til å forstå og gjøre seg opp velbegrunnede synspunkter om politiske saker.
    • Alle som ønsker praktisk opplæring i å forstå og å bruke data for å forstå mer om økonomi og politikkens virkninger
    • Alle som er interessert i sosial og økonomisk politikk, som tar en grad knyttet til politikk, eller håper å ha en jobb i offentlig sektor i fremtiden.

    Undervisningsspråk er norsk.

  • Required preliminary courses

    BAL2300 Samfunnsøkonomi eller minst 10 studiepoeng i grunnleggende samfunnsøkonomi.

  • Learning outcomes

    Studenten skal etter å ha fullført emnet ha følgende totale læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

    Kunnskap

    Studenten

    • har god kjennskap til grunnleggende økonomiske prinsipper innenfor mikroøkonomi, adferdsøkonomi og offentlig økonomi
    • har god kjennskap til økonomisk teori om markeder, når de fungerer og når de ikke gjør det
    • kan redegjøre for prinsipper som rettferdiggjør statlig intervensjoner og regulering av økonomien

    Ferdigheter

    Studenten

    • har erfaring med å undersøke viktige politiske problemer ved bruk av data
    • kan analysere sosiale fenomen ved bruk av samfunnsøkonomiske begreper og tankegang
    • kjenner til metodikk for å evaluere kostnader, fordeler og langsiktige konsekvenser av politikk

    Generell kompetanse

    Studenten

    • kan diskutere hvordan ulike politikkforslag kan påvirke insentiver og forventet adferd
    • kan argumentere for når markeder bør reguleres og vurdere etikk og rettferdighet i sammenheng med politikkutforming
  • Teaching and learning methods

    Undervisning med aktiv studentdeltakelse.

  • Course requirements

    Ingen arbeidskrav eller obligatorisk aktivitet.

  • Assessment

    Eksamen i emnet er en skoleeksamen på 5 timer.

  • Permitted exam materials and equipment

    Følgende hjelpemidler er tillatt:

    • Digital kalkulator (Desmos Scientific) blir tilgjengeliggjort i eksamenssystemet. Det er ikke tillatt å ha med egen kalkulator.
  • Grading scale

    Gradert skala A - F

  • Examiners

    Det benyttes intern og ekstern sensor til sensurering av besvarelsene.

    Et uttrekk på minst 25 % av besvarelsene sensureres av to sensorer. Karakterene på disse samsensurerte besvarelsene skal danne grunnlag for å fastsette nivå på resten av besvarelsene.

  • Course contact person

    Åshild Auglænd Johnsen