Programplaner og emneplaner - Student
SYK2820A Simulering som metode Emneplan
- Engelsk emnenavn
- Simulation Methods
- Omfang
- 5.0 stp.
- Studieår
- 2023/2024
- Emnehistorikk
-
-
Innledning
Undervises normalt på engelsk. Kan gjennomføres på norsk dersom ingen engelskspråklige studenter følger emnet.
I dette emnet får du mulighet å lære å bruke simulering som pedagogisk verktøy. Simulering er en læringsmetode som har til hensikt å ivareta pasientsikkerhet. Du vil utvikle kompetanse til å planlegge, organisere og fasilitere simulering for deltakere i situasjoner som etterligner et ekte klinisk miljø.
-
Forkunnskapskrav
Opptak til studiet.
-
Læringsutbytte
Etter å ha gjennomført dette emnet har studenten følgende læringsutbytte, definert i kunnskap og ferdigheter:
Kunnskap
Studenten
- kan gjøre rede for simulering som metode
- kan beskrive hvordan simulering kan medvirke til økt pasientsikkerhet
- kan beskrive hvordan en kan oppdatere egen kompetanse innen valgt fagområde og hvordan en kan medvirke til fagutvikling
Ferdigheter
Studenten
- kan anvende simulering i ulike kontekster
- kan utarbeide undervisningopplegg med simulering som metode i lys av pedagogiske læringsutbyttebeskrivelser
- kan reflektere over eksisterende rutiner og metoder, og ta initiativ til dialog om implementering av ny kunnskap og nye arbeidsmetoder
Generell kompetanse
Studenten
- kan reflektere over eget undervisningsopplegg med simulering som metode
- kan reflektere over sykepleie- og/eller helsefaglige problemstillinger innen valgt fagområde
-
Arbeids- og undervisningsformer
Forelesning, gruppearbeid og praktiske øvelser i simulering. Planlegge og gjennomføre et simuleringsopplegg for andre studenter.
-
Arbeidskrav og obligatoriske aktiviteter
Ingen.
-
Vurdering og eksamen
Praktisk prøve:
Utarbeidelse av eget simuleringsopplegg og fasilitering av caset som en praktisk prøve. Grupper på inntil 4 studenter, inntil en time.
Ved ikke bestått på ordinær eksamen, kan praktisk prøve bearbeides én gang.
Fasilitering av case kan gjennomføres på engelsk eller et skandinavisk språk.
-
Hjelpemidler ved eksamen
Alle hjelpemidler er tillatt så lenge regler for kildehenvisning følges.
-
Vurderingsuttrykk
Bestått-ikke bestått. Det gis samlet karakter for hele gruppen.
-
Sensorordning
Det benyttes to sensorer ved praktisk prøve. Ekstern sensor vurderer minimum 10 prosent av studentene.
-
Emneoverlapp
SYK2820A og SYK2820B er 100 % overlappende.