Programplaner og emneplaner - Student
EMFE3100 Building Automation Course description
- Course name in Norwegian
- Automasjon i bygg - ingeniørfaglig systememne
- Study programme
-
Bachelor's Degree Programme in Energy and Environment in buildings
- Weight
- 10.0 ECTS
- Year of study
- 2017/2018
- Programme description
- Course history
-
Introduction
Emnet gir studentene grunnleggende kunnskap om styring og regulering av energitekniske anlegg i bygninger. Studentene skal lære grunnleggende teori om Prosess og Instrumentdiagrammer (P&ID), blokkdiagram, forskjellige typer av følere, regulatorer, pådragsorgan og aktuatorer. Emnet gir også studentene kunnskap om forenklet representasjon av komplekse systemer, samt masse- og energibalanser for enkle systemer. Modellering og numeriske beregning av enkle bygninger ved hjelp av MATLAB Simulink er også sentralt i emnet . Emnet bygger på emner fra 1. og 2. studieår.
Required preliminary courses
Ingen ut over opptakskrav
Learning outcomes
Emnet gir en innføring i migrasjonens historie internasjonalt og i Norge. Hvilke typer migrasjon har dominert til ulike tider? Hva er de historiske og nåtidige årsakene til migrasjon? Kommer migranter i hovedsak fra høye, midlere eller lavere sosiale lag i avsenderlandet? Hva er sirkulærmigrasjon? Hva er konsekvensene av migrasjon i avsenderlandet, i mottakerlandet og for migrantene selv? Hvordan skiller migrasjon mellom land i det globale Nord seg fra migrasjon mellom land i det globale Sør, samt fra Sør-Nord og Nord-Sør migrasjon? Endringene i Norge sees i sammenheng med tilsvarende trender i resten av Europa, og med de globale demografiske endringer.
Teaching and learning methods
Ingen
Course requirements
Følgende arbeidskrav er obligatorisk og må være godkjent for å fremstille seg til eksamen:
- 6 av 10 regneøvinger
- 1 dataøving i Matlab Simulink inkludert 1 time i datalab med lærer
Assessment
Eksamensform: Individuell skriftlig eksamen på 3 timer
Permitted exam materials and equipment
Hjelpemidler vedlagt eksamensoppgaven samt håndholdt kalkulator som ikke kommuniserer trådløst. Dersom kalkulatoren har mulighet for lagring i internminnet skal minnet være slettet før eksamen. Stikkprøver kan foretas.
Grading scale
I forbindelse med avsluttende vurdering benyttes en karakterskala fra A til E for bestått (A er høyeste karakter og E er laveste) og F for ikke bestått.
Examiners
Sensorordning: En intern sensor. Ekstern sensor brukes jevnlig.
Eksamensresultat kan påklages.Ved eventuell ny og utsatt eksamen kan muntlig eksamensform bli benyttet.Hvis muntlig eksamen benyttes til ny og utsatt eksamen, kan denne ikke påklages.