EPN-V2

ELFT2500 Innebygde systemer og instrumentering Emneplan

Engelsk emnenavn
Embedded Systems and Instrumentation
Omfang
10.0 stp.
Studieår
2017/2018
Emnehistorikk
Timeplan
  • Innledning

    Emnet omhandler grunnleggende systemkunnskap, enheter og funksjoner innenfor den disiplinen som omtales som industriell instrumentering.

    Bygger på emne ELFE1200 Prosjektledelse, ELFE1000 Matematikk 1000, ELPE1100 Fysikk og kjemi og ELTS2300 Dynamiske systemer.

  • Forkunnskapskrav

    Ingen ut over opptakskrav.

  • Læringsutbytte

    Etter å ha gjennomført dette emnet har studenten følgende læringsutbytte, definert som kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

    Kunnskap

    Studenten har etter emnet grunnleggende kunnskap om systemering og industriell instrumentering, det vil si

    • instrumentering av enhetsprosesser
    • grunnleggende instrumentering, Hook-up tegninger og instrumentkvaliteter
    • pådragsorganer
    • installasjon i eksplosjonsfarlige områder
    • systemering
    • PLS Arkitektur
    • PLS Programmering

    Ferdigheter

    Studenten kan

    • analysere systemer med hensyn til systemering, instrumentering og PLS programmering samt automatisere større og mindre industrielle prosesser

    Generell kompetanse

    Studenten

    • har et overordnet og detaljert innblikk i hvordan industrielle prosesser instrumenteres og automatiseres sett i fra et prosjekt og driftsteknisk perspektiv
    • har innsikt i hvordan industrielle prosesser drives og hvordan dette implementeres på en effektiv og økonomisk korrekt måte
  • Arbeids- og undervisningsformer

    Forelesninger og laboratorieoppgaver står sentralt.

  • Arbeidskrav og obligatoriske aktiviteter

    Følgende arbeidskrav er obligatorisk og må være godkjent for å fremstille seg til eksamen:

    • Tre obligatoriske øvinger med innlevering.
  • Vurdering og eksamen

    Individuell skriftlig eksamen på tre timer.

    Eksamensresultat kan påklages.

  • Hjelpemidler ved eksamen

    Godkjent kalkulator fra liste. Dersom kalkulatoren har mulighet for lagring i internminnet skal minnet være slettet før eksamen. Stikkprøver kan foretas.

  • Vurderingsuttrykk

    I forbindelse med avsluttende vurdering benyttes en karakterskala fra A til E for bestått (A er høyeste karakter og E er laveste) og F for ikke bestått.

  • Sensorordning

    En intern sensor. Ekstern sensor brukes jevnlig.