Programplaner og emneplaner - Student
YDEP6200 Entrepreneurship in the Subject Skills for Working life Course description
- Course name in Norwegian
- Entreprenøriell læring i arbeidslivsfaget
- Study programme
-
Vocational Didactics and Entrepreneurship in the Subject Skills for Working lifeVocational Didactics and Entrepreneurship in the Subject Skills for Working Life
- Weight
- 15.0 ECTS
- Year of study
- 2024/2025
- Curriculum
-
SPRING 2025
- Schedule
- Programme description
- Course history
-
Introduction
Dette emnet legger vekt på utvikling av den entreprenørielle lærerkompetansen, som innebære å arbeide med kreative, innovative og induktive læringsformer i skapende og utforskende prosesser
Required preliminary courses
YDEP6100
Learning outcomes
Etter fullført emne har studenten følgende læringsutbytte definert som kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten:
- har kunnskap om pedagogisk og sosialt entreprenørskap
- har kunnskap hvordan entreprenørielle holdninger, ferdigheter og kreativitet utvikles i individet
- har kunnskap om ulike entreprenørielle metoder og innsikt i hvordan disse metodene kan fremme utvikling av arbeidslivsfaget
- har kunnskap om bærekraftig entreprenørskap
Ferdigheter
Studenten:
- kan lede entreprenørielle læreprosesser i elevgrupper
- kan anvende ulike entreprenørielle strategier for utvikling av aktiviteter i samarbeid med nærmiljøet og lokalt arbeidsliv
- kan anvende de tverrfaglige temaene i det entreprenørielle arbeidet
- kan anvende sentralt fagstoff digitalt, muntlig og skriftlig
Generell kompetanse
Studenten:
- kan planlegge og gjennomføre entreprenørielle metoder i undervisning ut ifra teori om entreprenørskap
- har kunnskap om til entreprenørskap som metode for nytenkning, bærekraft og innovasjonsprosesser i opplæring
- kan bidra til utvikling av arbeidslivsfaget ved egen skole og sammen med andre utdanningsinstitusjoner
Content
Etter å ha gjennomført dette emnet har studenten følgende læringsutbytte, definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten:
- har kunnskap om sentrale temaer innenfor teaterfeltet
- har kunnskap om og kan utforske teknikker og praksiser
- har teaterfaglig kunnskap
- har kunnskap om kunstens plassering i samfunnet
- har kunnskap om estetiske virkemidler og dramaturgi
- har kunnskap om sammenhenger mellom vitenskapelige og skapende prosesser
Ferdigheter
Studenten:
- kan anvende forskningsmetodikk gjennom eget kunstnerisk og didaktisk arbeid
- viser evne til å strukturere og kritisk analysere eget praktisk estetisk arbeid
- kan dokumentere og analysere eget arbeid i kunstneriske eller didaktiske sammenhenger
- kan arbeide selvstendig, utforme, ta i bruk og evaluere resultater for videreutvikling av sceniske uttrykksformer
- kan bruke kilder og fagstoff nyansert slik at det belyser et tema
- kan bidra til utvikling av god kunstnerisk praksis gjennom refleksjon og utveksling av synspunkter og erfaringer med andre innenfor fagområdet.
- kan planlegge og gjennomføre varierte arbeidsoppgaver alene og som deltaker i en gruppe i tråd med etiske krav og retningslinjer
- kan utvikle selvstendige konsepter for teaterfeltet og anvende disse i en samfunnsmessig kontekst
- har innsikt i relevante fag og yrkesetiske problemstillinger og kan håndtere komplekse kunstneriske sammenhenger
Generelle kompetanse
Studenten:
- kan anvende etiske retningslinjer i håndtering av materiale, kilder og praksis
- kan beherske og reflektere over formidlings former og teknikker
- kan anvende dramaturgiske virkemidler i en didaktisk, kunstnerisk og samfunnsmessig sammenheng
- kan anvende og formidle selvstendig teorier, problemstillinger, prosesser, verktøy og metoder innenfor teaterfeltet
- kan anvende relevant teori, og dokumentere egen kunstneriske prosess
Teaching and learning methods
Emnet 2a gir formell og praktisk kompetanse i ulike veiledningsfunksjoner, med fokus på kunnskap om profesjonskvalifisering, læringsprosesser, ulike tilnærminger til veiledning, på kritisk analyse og etiske utfordringer i veiledningsprosesser. Egenutvikling og refleksjon over veiledning og vurdering knyttet til praksislærerfunksjonen og veiledning av nyutdannede lærere står sentralt. I studiet vektlegges dessuten skolen som læringsarena.
Course requirements
Følgende tre arbeidskrav må være godkjent før eksamen kan avlegges:
- Studentene skal i grupper på tre til fire studenter utforme utviklingsmål knyttet til entreprenøriell læring i arbeidslivsfaget og lage en plan for hvordan de skal arbeide med en entreprenørskapsprosess igjennom hele emnet. Planen skal presenteres for medstudenter. Det er valgfri presentasjonsform. Omfang: 10 minutters presentasjon.
- Studenten skal i gruppe på tre til fire studenter utvikle innholdet i entreprenørskapsarbeidet. Utviklingen skal skje i samarbeid med arbeids- og næringsliv. Arbeidet skal og presenteres for medstudenter i en multimodal presentasjon (film, bilder, etc), omfang 8-10 min.
- Studenter skal i grupper på tre til fire studenter formidle og drøfte erfaringer fra arbeidet med entreprenørielle metoder og prosesser. Presentasjonen skal knyttes til aktuelle teori. Arbeidskravet dokumenteres med en multimodal presentasjon som skal innleveres på studiets læringsplattform. Den multimodale presentasjonen skal ha et omfang på om lag 6-8 minutter.
Hensikten med arbeidskravene er at studentene få kunnskaper og ferdigheter og generell kompetanse om entreprenørielle læreprosesser, verktøy og metoder. Studentene skal få innsikt i og erfaring med, bærekraft knyttet til entreprenørskap i arbeidslivsfaget. Arbeidskravene skal også bidra til å kunne tilrettelegge for entreprenørielt samarbeid med lokalt arbeids- og næringsliv. Studiet skal bidra til didaktisk digital kompetanse gjennom multimodale presentasjoner.
Krav om tilstedeværelse
Det er krav om 80 % tilstedeværelse på samlingene. Se nærmere omtale av krav om tilstedeværelse i programplanen.
Assessment
Se informasjon i programplanen.
Praksis
Studentene må gjennomføre veiledning på egen arbeidsplass som del av studiet.
Permitted exam materials and equipment
Alle hjelpemidler er tillatt
Grading scale
Bachelorprosjektet i Drama- og teaterkommunikasjon inneholder to komponenter (30 stp):
Komponent 1. Et av studentens valgemner og/eller et tydelig dramapedagogisk eller teaterfaglig prosjekt
Komponent 2. Praksis, forskningsmetode og oppgaveskriving
Utdypning komponent 1 av Bachelorprosjektet:
Bachelorprosjektet er knyttet til et av de valgte fordypningsemnene i drama- og teaterkommunikasjon (dramaturgi, figurteater, maskespill, muntlig fortellerkunst, bevegelsesteater eller regi). I bachelorprosjektet komponent 1 skal studenten gjennomføre en praksis som kan være en kunstnerisk produksjon eller dramapedagogisk arbeid. Her vektlegges det å fokusere på samfunnsrelevansen og samfunnsoppdraget. Praksisen skal ta utgangspunkt i en valgt forskningsmetode.
Utdypning komponent 2 av Bachelorprosjektet:
I bachelorprosjektet del 2 skal studentene utforske videre et tema knyttet til et av de tidligere valgte fordypningsemnene. Gjennom arbeidet med Bachelorprosjektet del 2 skal studentene utvikle evnen til å anvende praksis i felten, akademisk refleksjon og skriftliggjøring av praksis. Skriftliggjøringen vil særlig være knyttet til samspillet mellom teori og empiri i utforskningen av drama/teaterfaglig arbeid, i og utenfor kunst- og didaktiske institusjoner. Undervisningen vil fokusere på fortolkning, etnografiske studier, forskningsetikk og bruk av estetiske referanser og dokumentasjonsformer.
I bachelorprosjektet skal studentene benytte seg av den praktiske og teoretiske kompetansen de har tilegnet seg gjennom hele studieløpet.
Emnet kan ikke tilbys som enkeltemneopptak.
Examiners
Bestått / ikke bestått