Programplaner og emneplaner - Student
VSHU6000 Sexual Health and Intellectual Disabilities Course description
- Course name in Norwegian
- Seksuell helse og utviklingshemming
- Study programme
-
Further Education in Sexual Health and Intellectual Disabilities
- Weight
- 15.0 ECTS
- Year of study
- 2024/2025
- Curriculum
-
SPRING 2025
FALL 2024
- Schedule
- Programme description
- Course history
-
Introduction
Formålet med videreutdanningen er å introdusere studenter for teorier, forskning og rammebetingelser innen temaet utviklingshemming og seksuell helse. Utdanningen skal styrke studentenes forståelse for og kunnskap om utfordringer personer med utviklingshemming kan stå overfor når det gjelder deres rett til og mulighet for å ha et ønsket og verdig seksualliv.
Videreutdanningen vil gi studenter med ulik faglig bakgrunn en felles forståelse av utfordringer og nødvendigheten av en bred tilnærming til tjenesteytingen. Studiet vil også bidra til at studenten opparbeider en større toleranse, mer åpenhet og en bredere kompetanse, om hvordan tverrfaglig samarbeid kan bidra til å imøtekomme tjenestemottakers egne ønsker på dette livsområdet. Studiet vil fokusere særlig på brukerstyring og medvirkning.
Forskning, forebygging, ivaretakelse og behandling av personer med utviklingshemming innen temaet seksuell helse krever tverrfaglig forståelse og tilnærming. I dette studiet behandles grunnleggende begreper som positiv seksualitet, seksualvennlig miljø, nytelse, seksuell folkeskikk og seksuell helse. Etiske aspekter og relasjonen mellom tjenesteyter og borger vil gjennomgående bli drøftet.
Utdanningen skal gi kompetanse innenfor livskvalitet for mennesker med utviklingshemming. Manglende tilrettelagt seksualitetsundervisning for denne gruppen, hemmer for viktige samtaler om seksualitet, positive seksuelle uttrykk, og hvordan beskytte seg mot overgrep. Mange tjenesteytere og lærere opplever at deres kompetanse kommer til kort når det gjelder å tilrettelegge for at tjenestemottakere eller elever skal kunne ha et godt seksualliv.
Utdanningen ligger på masternivå, og planen for studiet bygger på Lov om universiteter og høyskoler og forskrift om studier og eksamen ved OsloMet - storbyuniversitetet.
Relevans for arbeidsliv
Ulike kommunale tjenester skal, gjennom opplæring og veiledning, legge til rette for at personer med utviklingshemming får mulighet til å ha et godt seksualliv og god seksuell helse. Gjennom utdanningen får kandidatene kompetanse til å bidra i tilrettelegging av helhetlig omsorg, hvor ivaretakelse av høy livskvalitet og god seksuell helse er sentralt. Kandidatene vil kunne anvende lovverk som regulerer tjenestene generelt og kjenne til lovreguleringer knyttet til samtykkekompetanse. De vil også kjenne til tegn på og kunne avdekke seksuelle overgrep.
Kandidatene vil kunne veilede kollegaer, delta i faglig forbedringsarbeid og inngå i tverrprofesjonelle team. Utdanningstilbudet vil derfor imøtekomme et etterspurt behov i landets kommuner. Innen tilpasset opplæring og seksualitetsundervisning i skolen er det behov for økt kompetanse innen læreryrket på alle trinn.
Relevans for videre utdanning
Studiet er kunnskapsbasert og bygger på forskning, erfaringsbasert kunnskap, borgerkunnskap og brukerstyrte tjenester, som er i tråd med samfunnets krav. Gjennom utdanningen stilles det økende krav til refleksjonsnivå og utvikling av analytisk holdning og vurdering. Studentene tilegner seg kompetanse slik at de kritisk kan vurdere teoretisk kunnskap, erfaringer og egne handlinger.
Learning outcomes
Etter fullført utdanning har studenten følgende læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten kan:
- redegjøre for avansert kunnskap om mennesker med utviklingshemming sin rett til å utvikle og utrykke positiv seksualitet
- beskrive detaljert kunnskap om medisinske forhold relatert til seksualitet og seksuell helse
- referere til avansert kunnskap om skadelig seksuell atferd
- redegjøre for teori knyttet til kartleggingsmetoder, opplæring og veiledning innen seksuell helse spesifikt rettet mot mennesker med utviklingshemming
Ferdigheter
Studenten kan
- analysere sexologiske problemstillinger i lys av historikk og kultur som gjelder utviklingshemming
- analysere og forholde seg kritisk til forsking og faglitteratur om utviklingshemming og seksualitet
- analysere teorier og metoder som fremmer og hemmer seksuell helse
- bruke relevante metoder for å samtale, veilede og sikre medvirkning
- kommunisere seksualfaglige utfordringer med personer med utviklingshemning og fagmiljøer
Generell kompetanse
Studenten kan
- formidle kunnskaper og ferdigheter for å fremme positiv seksualpolitikk for mennesker med utviklingshemming
- forvalte sivile rettigheter til mennesker med utviklingshemming
- bidra til å fremme rettigheter for mennesker med utviklingshemming
Content
None, other then the admission requirements.
Teaching and learning methods
OsloMet har digitale plattformer for å tilrettelegge for et utviklende og aktivt læringsmiljø. I en nettbasert utdanning er studentens studieinnsats, individuelt og i grupper, avgjørende for om læringsutbyttene oppnås.
Selvstudier
Egenaktivitet omfatter samarbeid med medstudenter via OsloMets læringsplattform. Individuelle arbeidsformer er for eksempel å se film, løse oppgaver, lese pensumlitteratur, benytte ulike former for e-læringsressurser, skrive innlegg i blogg og delta i diskusjonsforum i chat eller sosiale medier.
Digitale læringsressurser
Det benyttes videobaserte forelesninger. Disse blir i hovedsak benyttet for å introdusere nytt fagstoff, gi oversikt, trekke frem hovedelementer, synliggjøre sammenhenger mellom ulike temaer, eksempler fra praksisfeltet og formidle relevante problemstillinger.
Observasjons- og refleksjonsoppgaver er knyttet til både film/video og tekst. Case og historiefortellinger danner grunnlag for ulike refleksjonsoppgaver både individuelt og i grupper.
Case
Case benyttes til å oppøve refleksjons- og analyseferdigheter. Historiene presenteres etter nærmere gitte kriterier. Refleksjoner løses individuelt eller i grupper.
Gruppearbeid og individuelt arbeid
Gruppearbeid innebærer tilrettelagt nettbasert samarbeid med medstudenter, der studentene diskuterer hverandres bidrag eller deler kunnskap og perspektiver gjennom å utvikle og formidle fagstoff. De får øvelse i å gi og motta konstruktive tilbakemeldinger. Digital samskriving kan benyttes for å dele kunnskap og produsere tekster sammen.
Diskusjonsforum
Studentene skal delta i digitale diskusjoner i sikre kanaler. Gruppearbeid anvendes som pedagogisk metode for å fremme samarbeid mellom studentene, understøtte læringen av fagstoff og gi trening i samarbeid og samspill. Medstudenter og faglærere bidrar med tilbakemeldinger. Studentene oppfordres til å være aktive i diskusjoner ved eget arbeidssted og i andre faglige fora. Studentinitiert samarbeid vil bli støttet og presentert digitalt.
Samlinger
Samlinger foregår digitalt og ved bruk av hybridløsninger. Gjennom samlingene får studentene øvelse i å formulere seg faglig, gi uttrykk for egne meninger og refleksjoner. De får trening i å presentere og diskutere fagstoff, og reflektere over egne handlinger og holdninger.Dette betyr at det legges vekt på høy deltakeraktivitet gjennom drøfting, refleksjon og dialog. Samlingene har som mål å bidra til studentenes faglige og personlige utvikling samt øke deres refleksjonsnivå.
Course requirements
Arbeidskrav er alle former for arbeid, innleveringer, presentasjoner og obligatorisk tilstedeværelse som settes som vilkår for å fremstille seg til eksamen. Arbeidskrav gis vurdering godkjent/ikke godkjent. I dette studiet må følgende arbeidskrav være godkjent for å fremstille seg til eksamen:
Obligatorisk deltakelse
Det er krav om minimum 75 % deltakelse på samlinger (digitalt/hybrid), for å sikre at studentene har det nødvendige grunnlaget for å oppnå læringsutbyttene. Det er studentens ansvar å påse at krav om tilstedeværelse oppfylles. Dersom studenten overskrider fraværsgrensen vil emneansvarlig vurdere om det er mulig å kompensere for fravær gjennom alternative krav, for eksempel individuelle skriftlige oppgaver. Muligheten for kompensasjon avhenger av hvor stort fraværet har vært og hvilke aktiviteter studenten ikke har deltatt på. Fravær fra obligatoriske samlinger som ikke kan kompenseres, kan medføre forsinkelse i studentens utdanningsløp.
Skriftlige arbeider
Studenten skal levere følgende skriftlige oppgaver:
- to individuelle oppgaver knyttet til gitte, sentrale temaer i utdanningen. Skriftlige sammendrag á 500 ord (+/- 10 %). Presentasjon av oppgavene i samlinger med tilbakemelding fra medstudenter
- skriftlig oppgave i gruppe på inntil fire studenter. Planlegge og gjennomføre en gitt case etter gitte vurderingskriterier. Skriftlig sammendrag på 1500 ord (+/- 10 %). Presentasjon av oppgaven i samling med medstudentrespons etter gitte kriterier
Skriftlige arbeider som ikke blir godkjent, må omarbeides før ny innlevering. Dersom annen gangs innlevering ikke godkjennes, kan ikke studenten framstille seg til ordinær eksamen/vurdering.
Studenten har rett til et tredje forsøk før ny/utsatt eksamen. Ikke godkjent arbeidskrav kan medføre forsinkelse i studentens utdanningsløp.
Assessment
- Bestått emne MAJO4000 Jordmorfag - fødsel og familiedannelse 1.
- Arbeidskrav i MAJO4100 Kvinnehelse- seksuell og reproduktiv helse og rettigheter må være godkjent.
Permitted exam materials and equipment
Etter gjennomført emne har studenten følgende læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:;
Kunnskap
Studenten kan
- identifisere faglige problemstillinger knyttet til anatomi, fysiologi og patofysiologi i fødsel- og barselsituasjoner
- vurdere psykososiale prosesser i fødsel, barseltid og familiedannelse
Ferdigheter
Studenten
- kan utføre kunnskapsbasert jordmorvirksomhet under veiledning i samsvar med faglige juridiske og etiske retningslinjer
- kan anvende og analysere relevante prosedyrer, metoder og medisinske hjelpemidler
- kan legge til rette for, analysere og fremme normale fødsels- og barselforløp og har kompetanse til å reagere i situasjoner som avviker fra det normale
- kan anvende og analysere relevante metoder for lindring av fødselssmerte under veiledning
- kan analysere behov for å utføre kunnskapsbasert veiledning om amming og ernæring
- kan forholde seg kritisk til ulike informasjonskilder og anvende disse i utvikling av faglige resonnementer
Generell kompetanse
Studenten
- kan analysere sammenhenger mellom fysiske, psykososiale og kulturelle aspekter og utvikling av svangerskap, fødsel og familiedannelse
- kan analysere og forholde seg kritisk til egen jordmorfaglig kompetanse og kompetanseutvikling
- kan gjennomføre jordmorfaglige arbeidsoppgaver som fremmer samarbeid og brukermedvirkning, og tilkjennegir respekt og forståelse for kulturelt mangfold
- kan kommunisere med brukere, medstudenter og fagfellesskapet om faglige problemstillinger relatert til fødsel, barsel og familiedannelse
Grading scale
After completing the course, the student should have the following learning outcomes, defined in terms of knowledge, skills and general competence:
Knowledge
The student has developed knowledge of
• outdoor activities and environmental ethics in different aspects of pedagogical work
• physical literacy
• motor development and learning
• different approaches to outdoor didactics
• sustainable development
• foodliteracy
• in-depthstudy of the topics presented
Skills
The student has developed
• basic skills in outdoor life (friluftsliv)
• practical skills in (working with different approaches to) outdoor didactics
• skills in working with play and bodily movement in different environments
General competence
The student has developed
• an awareness of and reflections on education and child welfare - values and practices in
in a Nordic and comparative perspective
• competencies to analyse and communicate gender-related professional issues related
to outdoor education
• knowledge about cultural and comparative pedagogical approaches in different
educational programmes
• knowledge about writing an academic paper
Examiners
Different teaching methods will be used, such as lectures, dialogue in the classroom, activities, and
hands -on training, reflective practice, self-directed work in groups, individual work, text
reading, field study, paper writing and presentations. English is the language of instruction in
lectures.
Admission requirements
The following coursework requirements must be met before the student can sit the exam:
- Carry out a one-day hike or overnight stay in the forest and an oral presentation of experiences from the hike.
- Group work (four to six participants): A written paper based on a subject addressed in the course in agreement with the teacher (1,500- 1,900 words).
- Make a poster in groups (four to six participants) on a selected topic in agreement with the teacher. The poster will be presented at a presentation day with the class. Each group has to give a presentation of the poster to the class (approx. 10 minutes).
Coursework requirements must be met by the deadlines. Coursework requirements are evaluated as pass/fail. Valid absence documented by a medical certificate or similar is not an excuse for not meeting the coursework requirements. Students who, due to illness or other valid and documented reasons, do not meet the coursework requirements by the deadlines, may be given longer deadlines. A new deadline for meeting the coursework requirements is agreed with the relevant teacher in each case.
Coursework requirements are evaluated with a pass/fail. Students who meet the coursework requirements by the deadline, but are awarded a fail grade, shall be given another attempt to meet the coursework requirements. A new deadline for meeting the coursework requirements is agreed with the relevant teacher in each case.
Overlapping courses
After completing the course, the participant is expected to have achieved advanced level in the following learning outcomes defined in terms of knowledge, skills and general competence:
Knowledge
The participant will attain knowledge within:
- general systems theory
- cybernetic and communication theory
- system dynamics and analysis
- game dynamics in systems
- methods for data gathering in complex settings (visual interviewing, design probes and play probes, co-design, among others)
- experimentation in systems
Skills
The participant is capable of:
- describing and identifying exceedingly complex contexts
- creating systems-maps
- performing system analyses
- utilizing methods for data gathering, sharing, cooperation, analysis, and documentation: visual interviewing, design probing, play probing, co-design, feministic design, auto-ethnographical research, mapping workshops, and analysis of relations, patterns, causality, stakeholders, systems dynamics.
- documenting findings in co-created visualizations.
- creating strategies and interventions for change in private and public sector.
General competence
The participant attains advanced competence in systemic design by:
- developing the ability to understand and handle complexity and systems thinking in design processes.
- holistic thinking and understanding of design projects in relation to sustainability and global mega trends.
- communication and cooperation by visualization.