Programplaner og emneplaner - Student
UTVKR6000 Extremism and Radicalisation Processes Course description
Introduction
Emnet Kunnskap om ekstremisme og radikalisering (15 studiepoeng) gir kunnskap om hva ekstremisme er og om hvordan enkelte ungdommer ledes inn i såkalte radikaliseringsprosesser. Faglig er imidlertid uttrykket «radikalisering» lite presist. Derfor er ekstremisering å foretrekke.
Ekstremisme handler om ekstreme holdninger, oppfatninger og meninger, mens ekstremisering er prosesser der personer eller grupper beveger seg mot og inn i ekstreme posisjoner.
Oppmerksomheten om disse fenomenene har særlig kommet i fokus etter terroren 22. juli 2011 på den ene siden, og etter at stadig flere unge muslimer, på den andre siden, har valgt å slutte seg til ekstreme grupperinger og også å delta i krig andre steder i verden. Disse ekstremiserings-prosessene er imidlertid heller ikke ukjent innenfor andre politiske retninger og religiøse grupperinger.
Dette emnet retter seg særlig mot ulike «førstelinjetjenester», se nedenfor om målgruppe, slik at disse vil bli bedre i stand til å forstå hva slags prosesser som kan skape ekstreme holdninger og derfor gjenkjenne tegn på at ekstremisme er i ferd med å utvikle seg. En slik identifisering er en forutsetning for å kunne forebygge den videre ekstremiseringsprosessen.
I emnet drøftes ulike former for ekstremisme, ikke minst slik disse framtrer på Internett, selv om det vil være et særlig fokus på høyreekstremisme og ekstrem islamisme.
Required preliminary courses
Ingen info
Learning outcomes
Etter fullført emne har studenten følgende læringsutbytte definert som kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten har kunnskap om
- ulike former for ekstremisme og ekstremiseringsprosesser
- konspirasjonsteorier
- hatprat
- relevant lovgivning
Ferdigheter
Studenten kan
- gjenkjenne ungdom og andre som beveger seg mot ekstreme holdninger og posisjoner
- gjenkjenne konspirasjonsteoretisk tenkning
- motvirke hatprat
Generell kompetanse
Studenten har
- kompetanse knyttet til ekstremisme og ekstremiseringsprosesser som fagfelt
- kan nytte faglig kunnskap til kritisk og konstruktiv refleksjon
Content
Emnet Kunnskap om ekstremisme og radikalisering inneholder en kombinasjon av teoretiske og praktiske disipliner og kunnskaps- og ferdighetskomponenter. Emnet inneholder følgende hovedtemaer:
- ekstremisme og ekstremiseringsprosesser
- konspirasjonsteorier
- hatprat
- relevant lovgivning
Teaching and learning methods
Emnet er organisert som nettbasert deltidsstudium over ett semester. Det baserer seg på en stor grad av selvstudium og samarbeid i studentgrupper. Det er en forutsetning at studentene kan disponere egen datamaskin og har tilgang til Internett.
I løpet av semesteret vil det være tre samlinger over tre dager ved Høgskolen i Oslo og Akershus og ukentlige læringsaktiviteter på nett mellom samlingene.
I tillegg til Høgskolen i Oslo og Akershus sine egne lærerkrefter, vil det bli benyttet gjesteforelesere med teoretisk kunnskap om, så vel som praktisk erfaring med, forebygging av ekstremisme.
Course requirements
Arbeidskrav
Følgende arbeidskrav må være godkjent før eksamen kan avlegges:
- en muntlig presentasjon av problemstilling og disposisjon for semesteroppgaven, ca. 15 minutter
- en pensumliste med ca. 650 sider individuelt valgt pensum knyttet til semesteroppgaven
- en flervalgstest knyttet til det teoretiske pensumet
Formålet med det første arbeidskravet er å bli kjent med det teoretiske pensumet. Formålet med det andre arbeidskravet er å vise til på hvilken måte studenten eventuelt har videreutviklet sine kunnskaper om ekstremisme. Formålet med det tredje arbeidskravet er å vise til kunnskaper studenter har tilegnet seg fra det teoretiske pensumet.
Arbeidskrav skal være levert/utført innen fastsatt(e) frist(er). Gyldig fravær dokumentert med for eksempel sykemelding, gir ikke fritak for å innfri arbeidskrav. Studenter som på grunn av sykdom eller annen dokumentert gyldig årsak ikke leverer/utfører arbeidskrav innen fristen, kan få forlenget frist. Ny frist for å innfri arbeidskrav avtales i hvert enkelt tilfelle med den aktuelle læreren/veilederen. Normalt vil ny frist ikke overstige 14 dager.
Arbeidskrav vurderes til «godkjent» eller «ikke godkjent». Studenter som leverer/utfører arbeidskrav innen fristen, men som får vurderingen «ikke godkjent», har anledning til maksimum to nye innleveringer/utførelser. Studenten må da selv avtale ny innlevering av det aktuelle arbeidskravet med faglærer/veileder. Studenter som ikke leverer/utfører arbeidskrav innen fristen og som ikke har dokumentert gyldig årsak, får ingen nye forsøk.
Faglige aktiviteter med krav om deltakelse
Gjennom studiet skal studentene utvikle teoretisk kompetanse om ekstremisme og prosesser som leder inn i ekstreme posisjoner, særlig knyttet til empiriske kunnskaper om høyreekstremisme og islamistisk ekstremisme, samt kunnskap om hvordan man kan motvirke ekstremisme generelt. Mange av studentene har selv relevante erfaringer om slike forhold gjennom sin yrkeserfaring. Kurset vil utnytte denne kompetansen gjennom erfaringsutveksling. Derfor er dialogen mellom studentene, lærere og gjesteforelesere viktig. Det er derfor krav om tilstedeværelse i følgende faglige aktiviteter:
- læringsaktiviteter på nett
For å få avlegge eksamen kreves det minimum 80 % deltakelse i læringsaktiviteter på nett. Sykdom fritar ikke for deltakelse i læringsaktiviteter på nett. Manglende deltakelse i faglige aktiviteter nevnt over, medfører at studenten ikke får avlegge eksamen.
Assessment
Retten til å avlegge eksamen forutsetter godkjente arbeidskrav og deltakelse i nærmere definerte faglige aktiviteter.
Avsluttende vurdering består av følgende eksamen:
- En individuell semesteroppgave, 4000 ord +/- 10%
Selv om semesteroppgaven er selvvalgt, og gjerne kan bygge på studentens egne erfaringer i arbeid med ekstremisme, forebygging og rehabilitering, skal oppgaven også reflektere bredden i studiets og fellespensumets innhold.
Ny/utsatt eksamen
Studentens rettigheter og plikter ved ny/utsatt eksamen framgår av forskrift om studier og eksamen ved Høgskolen i Oslo og Akershus . Studenter er selv ansvarlige for å melde seg opp til eventuell ny/utsatt eksamen. Studenten kan omarbeide semesteroppgaven til ny eksamen. En omarbeiding vil innebære en substansiell revisjon.
Grading scale
Eksamen vurderes med bokstavkarakterer hvor A er beste og E dårligste karakter. F er ikke bestått.
Examiners
Eksamen vurderes av intern og ekstern sensor.
Admission requirements
Målgruppen er først og fremst profesjonsutøvere som møter ungdom, slik som lærere, helsesøstre, barneverns- og sosialarbeidere og politi og som ønsker kunnskap om ekstremisme og ekstremisering.
For å bli tatt opp på studiet kreves en profesjonsutdanning på minst bachelornivå, eller tilsvarende realkompetanse.