EPN-V2

SYK2150 Person Centered Care Course description

Course name in Norwegian
Personsentrert sykepleie
Study programme
Bachelor's Programme in Nursing
Bachelor's Programme in Nursing
Weight
5.0 ECTS
Year of study
2024/2025
Curriculum
FALL 2024
Schedule
Course history

Introduction

I dette emnet lærer du om personsentrert sykepleie, i særlig grad knyttet til akutte, kritiske og kroniske sykdommer, psykisk helse og rus. Emnet bygger videre på sykepleiens grunnlag og naturvitenskapelige emner fra 1. studieår. Integrering av ulik kunnskap som danner grunnlag for sykepleiefaglige beslutningsprosesser med vekt på personsentrert sykepleie er sentralt, og bærer i seg en grunnleggende forståelse av at fysisk og psykisk helse henger tett sammen gjennom livsløpet.

Emnet er et overgangsemne for studenter som har bestått SYKK/SYKP1060 Kunnskapsbasert praksis, 5 stp. og SYKK/SYKP2000 Vitenskapsteori og metode, 5 stp. i tidligere 2. studieår og som ikke har bestått SYKK/SYKPPRA20 Sykepleie til pasienter med akutt, kritisk og kronisk sykdom 1, 20 stp.

I tillegg til dette emnet, SYKK/SYKP2150, må studentene også ta emnet SYKK/SYKPPRA21 Sykepleie til pasienter med akutt, kritisk og kronisk sykdom 1, 15 stp. Total vil disse to emnene på 20 studiepoeng tilsvare tidligere SYKK/SYKPPRA20 Sykepleie til pasienter med akutt, kritisk og kronisk sykdom 1, 20 stp.

Required preliminary courses

For å begynne på dette emnet må du ha bestått dette fra 1. studieår:

  • Godkjent arbeidskrav fra SYKK/SYKP1300 Farmakologi og legemiddelhåndtering, 5 stp.

Bestått emne:

  • SYKK/SYKP1000 Sykepleiens teoretiske grunnlag/Sykepleiens grunnlag 1, 13 stp.
  • SYKK/SYKP1100 Anatomi, fysiologi og biokjemi, 12 stp.
  • SYKK/SYKP1200 Mikrobiologi og smittevern, 5 stp.
  • SYKK/SYKPPRA10 Grunnleggende sykepleie/Sykepleiens grunnlag 2, 15 stp.

Learning outcomes

Læringsutbytte

Etter å ha gjennomført dette emnet har studenten følgende læringsutbytte, definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse: 

Kunnskap  Studenten 

  • kan gjøre rede for begrepet personsentrert sykepleie til barn og voksne
  • kan forklare samspillet mellom fysisk og psykisk helse gjennom livets ulike faser
  • kan beskrive depresjon, angst (ev. psykisk uhelse) og rusproblematikk som en mulig del av pasientens reaksjon på sykdom

Ferdigheter  Studenten  

  • kan anvende kunnskap om personsentrert sykepleie opp mot problemstillinger i drøfting av sykdom, psykisk helse og rusproblematikk

Generell kompetanse  Studenten 

  • kan reflektere over hvordan personsentrert sykepleie som arbeidsprosess kan bidra til å ivareta omsorg for pasienter med sykdom, psykisk helse- og rusproblematikk
  • kan vurdere forskningsetiske aspekter spesielt knyttet til pasienter med sykdom, psykiske helseplager og rusproblematikk

Teaching and learning methods

Forelesninger, gruppearbeid, undervisningsopplegg fra Universitetsbiblioteket, seminar og selvstudier.

Course requirements

For å fremstille seg til eksamen må følgende være godkjent:

  • Gruppeoppgave, 3-5 studenter, omfang på 1000 ord (+/- 10 %) der det redegjøres for hvordan begrepet Personsentrert sykepleie kan anvendes relatert til pasienter med depresjon som reaksjon på alvorlig sykdom (selvvalgt tema)

Assessment

Individuell skriftlig eksamen under tilsyn

  • 2 timer

Permitted exam materials and equipment

Ingen.

Grading scale

Gradert skala A-F.

Examiners

Alle besvarelser vurderes av én sensor. Minimum 10 % av besvarelsene vurderes av ekstern sensor, men uansett ikke færre enn 5 besvarelser. Ekstern sensors vurdering skal komme alle studentene til gode.