EPN-V2

PHUV9330 Phenomenology Course description

Course name in Norwegian
Fenomenologi
Weight
5.0 ECTS
Year of study
2025/2026
Course history
Curriculum
SPRING 2026
Schedule
  • Introduction

    On completion of the course, the candidate will have achieved the following learning outcomes:

    Knowledge

    The candidate:

    • has knowledge of historical and contemporary perspectives on Activity Theory, related to philosophy of science and theories of knowledge
    • has knowledge of key questions related to research and ethics in activity theoretical action research

    Skills

    The candidate:

    • can explain key concepts of Activity Theory
    • can analyze relationships between theories of knowledge and Activity Theory
    • can discuss epistemological, methodological, and ethical problems in activity theoretical action research
    • can give academically competent oral presentations of action research projects guided by Activity Theory

    General competence

    The candidate:

    • can use Activity Theory as a theoretical framework for action research
  • Required preliminary courses

    Alle tilgjengelige kilder så lenge retningslinjer for kildehenvisninger følges.

  • Learning outcomes

    Students are expected to read the syllabus before the course to be able to participate actively in discussions.

  • Content

    Emnet tar opp fenomenologi som filosofi, som vitskapsteoretisk retning og som profesjonell praksis, slik som til dømes:

    • klassiske, fenomenologisk arbeid
    • nyare utvikling i fenomenologisk filosofi
    • fenomenologisk forskingsmetode
    • fenomenologisk pedagogikk / fenomenologisk praksis
    • fenomenologi nytta innanfor profesjonsfagleg forsking
  • Teaching and learning methods

    Undervisninga i emnet går normalt over eit halvt semester. Emnet er i hovudsak organisert som studentaktivt seminar. Det blir lagt stor vekt på lesing og diskusjon av tekstar i leselista. På grunn av dette er det krav om 80 % deltaking i undervisninga. Deltaking betyr at kvar student kan dele lesenotata sine og deltar aktivt i presentasjonar og diskusjonar. Både før og undervegs i emnet er det ein føresetnad at studentane førebur seg til seminara gjennom å arbeide med pensumlitteraturen.

  • Course requirements

    The learning outcomes serve as criteria for assessments. The grades are "pass" or "fail".

  • Assessment

    • Inkluderende leke- og læringsmiljø
    • Språkutvikling, språk i bruk og språkstøttede aktiviteter
    • Voksenrollen
    • Trygghet
    • Trivsel
    • Mangfold
    • Digitalt felleskap

  • Grading scale

    Vurderingsuttrykk er bestått/ikkje bestått.

  • Examiners

    Refleksjonsnotatet blir vurdert av to interne sensorar (seminarleiaren og ein vitskapleg tilsett knytt til ph.d.-studiet).

  • Target group and admission

    Målgruppe

    Emnet er primært for studentar som er tatt opp i ph.d.-programmet i utdanningsvitskap for lærarutdanning, men vil vere ope for andre som ønskjer å fordjupe seg i utdanningsvitskap eller andre profesjonsfaglege område. Målgruppa er ph.d.-studentar som har eit fenomenologisk perspektiv i avhandlingsarbeidet sitt eller som er opptatt av å posisjonere sitt eige prosjekt i relasjon til fenomenologien.

    Opptakskrav

    Krav til opptak er fullført femårig masterutdanning (integrert, eller treårig + toårig på totalt 300 studiepoeng) innan lærarutdanning, anna pedagogisk utdanning, utdanningsvitskap, utviklingsstudium, samfunnsvitskap eller andre relevante fagområde knytt til ph.d.- programmet. Mastergrada skal innehalda eit større sjølvstendig arbeid tilsvarande masteroppgåve (minimum 30 studiepoeng). Utanlandsk avslutta mastergrad som svarer minst til fire år i det norske utdanningssystemet kan vurderast for opptak (sjekk immatrikuleringsgrunnlag på nettside for Direktorat for høgare utdanning og kompetanse). https://hkdir.no/utdanning-fra-utlandet/lister-og-databaser/generell-studiekompetanse-gsu

    Om det blir for mange søkjarar vil studentar ved ph.d.-programmet i utdanningsvitskap for lærarutdanning bli prioritert. Deretter studentar ved andre ph.d.-program, så andre vitskapeleg tilsette ved Fakultet for lærarutdanning og internasjonale studium.

    Søkjarar som ikkje er tatt opp til ph.d.-programmet i utdanningsvitskap for lærarutdanning må sende inn eit samandrag på om lag 1 A4-side med informasjon om eige ph.d.-prosjekt eller anna prosjekt/interesseområde med tema, metode, teoretisk innfallsvinkel, kvar dei eventuelt er i ph.d.-løpet og korleis dette emnet er relevant for eige prosjekt.