Programplaner og emneplaner - Student
KULT6300 Arts Marketing Course description
- Course name in Norwegian
- Kunstmarkedsføring
- Study programme
-
One-Year Programme in Arts Management
- Weight
- 10.0 ECTS
- Year of study
- 2022/2023
- Curriculum
-
SPRING 2023
- Schedule
- Programme description
- Course history
-
Introduction
Suksessen til kunst- og kulturinstitusjoner i det 21. århundre og fremover vil avhenge av kreative, ukonvensjonelle og koordinerte langsiktige tilnærminger for å forstå omgivelsene, skape publikumsverdi;og for å kommunisere med interessentene. Markedsføring er en kjerneaktivitet i alle kunst- og kulturvirksomheter der en av utfordringene er å sørge for et stabilt publikumsgrunnlag. Emnet tar for seg;hvilke strategiske,;taktiske og operative virkemidler, konsepter og teknikker kunstmarkedsførere kan bruke for å kunne operere i kunst- og kulturmarkedet. Emnet kombinerer teori med praktiske øvelser for å utvikle kompetanse i markedsføring av kunst- og kulturprodukter og bidra til at virksomheter og utøvere når sine kunstneriske, økonomiske og sosiale mål.
Undervisningsspråk: Norsk
Required preliminary courses
Ingen forkunnskapskrav.
Learning outcomes
Studenten skal etter å ha fullført emnet ha følgende totale læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten
- har inngående kunnskap om de særegne forholdene som preger verdi- og meningsmettede produkter og tjenester i kunst- og kultursektoren.
- har inngående kunnskap om ulike verktøy som kan brukes for å løse markedsføringsutfordringer i kunst- og kulturvirksomheter.
- har bred kunnskap om rammeverk for strategiutvikling og markedsplanlegging.
- har avansert kunnskap om ulike metoder for å samle og bruke informasjon om publikum, konkurrenter og virksomhetens omgivelser i markedsarbeidet.
- har bred kunnskap om publikumssegmentering og målgruppeanalyse.
- har kunnskap om posisjonering og merkebygging i kunst- og kultursektoren.
- har dybdekunnskap om forskjellen mellom produkter og tjenester og hvordan tjenesteprodusenter skiller seg fra andre produsenter.
- har dybdekunnskap om kunstmarkedsføring og bruk av de taktiske virkemidler som produkt- og tjenesteutvikling, prissetting, gjøre produkter og tjenester tilgjengelig for publikum, markedskommunikasjon og relasjonsmarkedsføring.
Ferdigheter
Studenten
- kan identifisere og vurdere markedsføringsutfordringer kunst- og kulturvirksomheter står overfor.
- kan identifisere og utforske markedsføringsmuligheter og systematiske tilnærminger for å løse utfordringer virksomhetene står overfor.
- kan analysere kunst- og kulturvirksomheters nåværende markedsorientering.
- kan bruke sekundære forskningskilder for å definere og bedre forstå målgrupper og konkurransesituasjonen i bransjen.
- kan gjennomføre egne undersøkelser for å identifisere segmenter og målgrupper samt analysere publikumsadferd.
- kan identifisere og gjennomføre aktiviteter som vil øke virksomhetens verdiskaping.
- kan segmentere publikum og velge målgruppe.
- kan posisjonere kunst- og kulturvirksomheter i markedet og bygge merkevarer.
- kan bruke sentrale markedsføringsverktøy, konsepter og teknikker, og gjennom dette arbeidet kunne gjøre reflekterte analyser og valg.
Generell kompetanse
Studenten
- kan reflektere kritisk over markedsføringens betydning for kunst- og kulturliv.
- kan identifisere og løse markedsføringsrelaterte problemer og løse problemstillinger knyttet til produkt-/tjenesteutvikling og oppstart av ny virksomhet.
Content
- Entreprenørskap (kommersielt, sosialt og kulturelt)
- Kreativitet og innovasjon
- Start og etablering av ny virksomhet
- Forretnings- og markedsplanen
- Finansiering og prissetting
- Markedsføring som organisasjonskultur, strategi og taktikk
- Innhenting av markedsinformasjon
- Publikumssegmentering og posisjonering i markedet
- Produkt- og tjenestebegrepet
- Publikumsutvikling
- Relasjonsmarkedsføring
- Markedskommunikasjon i tradisjonelle kanaler
- Markedskommunikasjon på nett
Teaching and learning methods
Det vil bli brukt varierte arbeidsmåter som forelesninger, diskusjon av dagsaktuelle problemstillinger, oppgaveløsing og innlevering av studentarbeider. Studentene forventes å arbeide med utdelte øvingsoppgaver.
Course requirements
For å kunne framstille seg til eksamen må studenten ha følgende godkjente arbeidskrav:
Det er ett arbeidskrav i emnet. Arbeidskravet er en skriftlig innleveringsoppgave, som løses i gruppe på inntil tre studenter.;Omfang 1.000-1.500 ord.
For studenter som ikke får gjennomført arbeidskravet på grunn av godkjent fravær, avtales alternativt arbeidskrav med faglærer.
Arbeidskrav;må være gjennomført og godkjent innen fastlagt frist for at studenten skal kunne framstille seg til eksamen.
Assessment
Eksamen i emnet er:
Hjemmeeksamen;over en periode på to dager.
Besvarelsen skal ha et omfang på 10 sider (+/- 10 %). Skrifttype og skriftstørrelse: Arial / Calibri 12pkt. Linjeavstand: 1,5.
Besvarelsen leveres individuelt eller sammen med én annen.;
Permitted exam materials and equipment
Alle hjelpemidler er tillatt så lenge regler for kildehenvisning følges.
Grading scale
Gradert skala A - F.
Examiners
Det benyttes;intern og;ekstern sensor til sensurering av besvarelsene.
Et uttrekk på minst 25% av besvarelsene sensureres av to sensorer. Karakterene på disse samsensurerte besvarelsene skal danne grunnlag for å fastsette nivå på resten av besvarelsene.
Course contact person
Line Christoffersen