Programplaner og emneplaner - Student
KFKE26100 English 2, Level 5-10 - Subject 1 Course description
- Course name in Norwegian
- Engelsk 2, trinn 5-10 - emne 1
- Weight
- 15.0 ECTS
- Year of study
- 2019/2020
- Course history
-
- Programme description
-
Introduction
I emne 1 arbeider studentene både praktisk og teoretisk med skriftlig kompetanse i engelsk. Arbeidet fokuserer på tilpasset utvikling av ordforråd og innsikt i nyanser ved grammatisk struktur. I dette emnet inngår også arbeid med videreutvikling av elevers leseferdigheter og leseforståelse gjennom bruk av ulike typer engelskspråklige tekster.
-
Required preliminary courses
Opptak til studiet.
-
Learning outcomes
Etter fullført emne har studenten følgende læringsutbytte definert som kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten
- har inngående kunnskap om nyanser ved det engelske språkets grammatiske struktur og hvordan ordtilfanget kan videreutvikles
- har kunnskap om historisk utvikling av metoder og tilnærminger til opplæring i engelsk
- har kunnskap om hvordan muntlig og skriftlig språk kan integreres i inspirerende og meningsfulle aktiviteter
- har innsikt i ulike læringsstrategier som kan bidra til å gjøre at elevene kan ta hånd om egen læring og språkutvikling i et langsiktig perspektiv
- har kunnskap om lesing og skriving som prosesser
- har kunnskap om ulike måter å organisere opplæringen på
- har kjennskap til gjeldende læreplan for skolen som ramme for faglig utviklingsarbeid
- har kunnskap om teksters struktur og språklige virkemidler og om kritiske og analytiske tilnærminger til litteratur og annen tekst
- har kunnskap om samfunnsliv, historie og et rikt utvalg kulturuttrykk i engelsktalende land, deriblant sentrale verk i engelskspråklig litteraturtradisjon
Ferdigheter
Studenten
- kan bruke målspråket sikkert og funksjonelt skriftlig i ulike situasjoner og sjangere med presisjon, flyt og sammenheng
- kan planlegge, gjennomføre og vurdere undervisning slik at det tas hensyn til mangfoldet
- i elevgruppen og kulturell og språklig bakgrunn
- kan tilpasse undervisningen til enkelteleven ved å velge og legge til rette for varierte og differensierte læringsaktiviteter som fremmer utviklingen av elevenes reseptive og produktive språkferdigheter, bl.a. ved pedagogisk bruk av digitale læringsverktøy
- kan bruke muntlige aktiviteter som utgangspunkt for skriftlige aktiviteter og omvendt
- kan bevisstgjøre elevene på prosesser knyttet til lesing og skriving og hvordan de kan bruke disse strategisk i sin egen læring
- kan tilrettelegge for at elevene kan skape muntlige, skriftlige og sammensatte tekster med
- flyt, presisjon og sammenheng
- kan bevisstgjøre elevene i valg av læringsstrategier
- kan arbeide selvstendig med problemstillinger i faget
- kan vurdere elevenes måloppnåelse med og uten karakter, og begrunne vurderingene
- kan velge ut og tilrettelegge arbeid med tekster fra engelsktalende land for barn og ungdom på en variert, utfordrende og inspirerende måte
Generell kompetanse
Studenten
- kan reflektere over egen læring og praksis i forhold til etiske grunnverdier og skolens ansvar for barn og unges personlige vekst i et historisk perspektiv
- kan arbeide selvstendig og sammen med andre for å identifisere, analysere og løse problemer knyttet til elevers læring og utvikling i engelskfaget
- kan vedlikeholde og utvikle egen språklige kompetanse
-
Content
Studiearbeidet i emne 1 er hovedsakelig knyttet til videreutvikling av skriftlig kompetanse i engelsk. Det legges vekt på konsolidering og utvikling av ordforråd og evnen til å forstå og bruke grammatiske strukturer. Videre står arbeid med elevers leseferdigheter og leseforståelse i fokus. Studentene får en innføring i nyttige digitale verktøy og benytter dem selv i sitt studiearbeid, både i produksjon av tekst og til refleksjon. Arbeidet med studentenes eget pedagogiske utviklingsprosjekt starter i emne 1 ved at de velger det engelskdidaktiske emnet de ønsker å konsentrere seg om i emne 2.
Emne 1 fokuserer på:
- skriftlig engelsk
- ordforråd og grammatiske strukturer
- leseferdigheter og leseforståelse
-
Teaching and learning methods
Undervisningen i emne 1 gis i høstsemesteret. Studiearbeidet i engelsk 2 foregår i vesentlig grad over nettet. I tillegg er det tre samlinger à to dager per semester. Mellom samlingene er undervisningen tilrettelagt ved hjelp av høgskolens digitale læringsplattform. Studentene arbeider individuelt og i grupper på nettet. Det blir lagt vekt på å skape et læringsmiljø der studentene samhandler aktivt. Sentralt i et slikt læringsrom står nettbaserte diskusjonsgrupper hvor det forventes at studentene aktivt bidrar med innlegg. Arbeidet mellom samlingene består av studium av pensumlitteraturen og skriving av tekster som inngår i en professional journal. Tekstene kan ha ulike formål. De kan være forberedelsesarbeid til samlinger, arbeid med ulike engelskdidaktiske temaer eller kritisk refleksjon i forhold til egen praksis i klasserommet.
Praksis
Det inngår ikke obligatorisk praksis i emne 1, men det forutsettes at deltakerne prøver ut og reflekterer over læringsaktiviteter og vurderingsformer i egen klasse.
-
Course requirements
Følgende arbeidskrav må være godkjent før eksamen i emnet kan avlegges:
Fire journal entries:
- Journal entry relatert til ordlæring (del 1: individuell refleksjon, minimum 500 ord; del 2: evaluering i gruppe av ordinnlæringsoppgaver, om lag 1000 ord; del 3: utprøving av ordinnlæringsaktivitet i egen klasse, del 4: blogginnlegg om erfaringen i egen klasse, minimum 500 ord).
- Journal entry relatert til vurdering (del A: individuell refleksjon om eget arbeid med vurdering av valgt språkferdighet, minimum 1500 ord, del B: minimum 3 bidrag i forumdiskusjon om vurdering).
- Journal entry relatert til planlegging av eget utviklingsprosjekt (del A: skriftlig planleggingsdokument, om lag 700 ord, del B: kort refleksjonsnotat etter framlegg av planleggings-dokumentet i eget kollegium, minst 500 ord).
- Journal entry relatert til grammatikk, leseforståelse og skriving (del A: individuell grammatikkoppgave med 14 spørsmål, del B: individuell skriftlig tekst på ca 550 ord inspirert av pensumtekst).
For utfyllende informasjon om arbeidskrav, se fagplanens hoveddel.
-
Assessment
Høst: KFKE26100 Engelsk 2, trinn 5-10, emne 1. Individuell skriftlig eksamen under tilsyn. A-F
Avsluttende vurdering i emnet gjennomføres i høstsemesteret. Eksamen er en individuell skriftlig eksamen under tilsyn. Omfang: seks timer. Eksamen vurderes av to interne sensorer. Tilsynssensor kvalitetssikrer eksamensoppgaven.
Vurderingskriterier
A: Viser fremragende kunnskaper og ferdigheter innenfor kompetanseområdene i engelsk. Viser fremragende evne til refleksjon og selvstendig tenkning i forhold til læringsmål, fagets egenart og tilrettelegging av et godt læringsmiljø.
B: Viser meget gode kunnskaper og ferdigheter innenfor kompetanseområdene i engelsk. Viser meget god evne til refleksjon og selvstendig tenkning i forhold til læringsmål, fagets egenart og tilrettelegging av et godt læringsmiljø.
C: Viser gode kunnskaper og ferdigheter innenfor kompetanseområdene i engelsk. Viser god evne til refleksjon og selvstendig tenkning i forhold til læringsmål, fagets egenart og tilrettelegging av et godt læringsmiljø.
D: Viser begrensede kunnskaper og ferdigheter innenfor kompetanseområdene i engelsk. Viser begrenset evne til refleksjon og selvstendig tenkning i forhold til læringsmål, fagets egenart og tilrettelegging av et godt læringsmiljø.
E: Tilfredsstiller minimumskravene til kunnskaper og ferdigheter innenfor kompetanseområdene i engelsk. Viser noe evne til refleksjon og selvstendig tenkning i forhold til læringsmål, fagets egenart og tilrettelegging av et godt læringsmiljø.
F (ikke bestått): Har utilstrekkelig kunnskaper og ferdigheter innenfor kompetanseområdene i engelsk. Viser dårlig evne til refleksjon og selvstendig tenkning i forhold til læringsmål, fagets egenart og tilrettelegging av et godt læringsmiljø.
Ny/utsatt eksamen
Ny/utsatt eksamen gjennomføres på samme måte som til ordinær eksamen.
Studentens rettigheter og plikter ved ny/utsatt eksamen framgår av Forskrift om studier og eksamen ved OsloMet - storbyuniversitetet. Studenter er selv ansvarlige for å melde seg opp til eventuell ny/utsatt eksamen.
-
Permitted exam materials and equipment
Ingen tillatte hjelpemidler.
-
Grading scale
Gradert karakter, A-F:
-
Examiners
Eksamen vurderes av to interne sensorer. Tilsynssensor kvalitetssikrer eksamensoppgaven.