EPN-V2

K1MB6200 Mathematics 1 for Grades 1-7, Course 2 Course description

Course name in Norwegian
Matematikk 1 for trinn 1-7, emne 2
Weight
15.0 ECTS
Year of study
2021/2022
Course history
Curriculum
SPRING 2022
Schedule
  • Introduction

    Videreutdanningen vil ha en tydelig praksisforankring og har som mål utvikling av studentens profesjonalitet, både i sin rolle i klasserommet og i skolens læringsfellesskap. Det overordnet målet for emnet er at studentene utvikler en handlingsrettet lærerkompetanse i matematikk. Det betyr å kunne legge til rette for praktisk, utforskende og teoretisk arbeid som ivaretar og utvikler elevenes matematikkunnskap. Undervisningen er forskningsbasert og det teoretiske grunnlaget vil omfatte kunnskaper i og om matematikk som fag, om barns læring og utvikling av kunnskap i matematikk, og om undervisning i matematikk. Undersøkende virksomhet og modellering vil stå sentralt gjennom hele emnet.

  • Required preliminary courses

    Emnet omfatter grunnleggende konstruksjonsprinsipper og formgivning innen avtakbar og fast protetikk. Det fokuseres på nødvendige betingelser for å oppnå et optimalt resultat i forhold til den orale anatomi, bittfysiologi, design og materialvalg. Sammenhengen mellom form, farge og funksjon og pasientens tilvenning til og akseptering av protesen vektlegges.

    Designfaget fokuserer på det formmessige og illusjonsprinsipper knyttet til bruk av farger som virkemiddel til å illudere forstørrelse eller reduksjon av form. Å lære å oppfatte og uttrykke ulike formuttrykk vektlegges for å kunne gjenskape en tannerstatnings særpregede form.

    Emnet er sammensatt av følgende fag, angitt i studiepoeng:

    • Protetikk 15 sp. (5 sp. teori og 10 sp. ferdighetstrening/praksis)
    • Design 5 sp. (2 sp. teori og 3 sp. ferdighetstrening/praksis)
  • Learning outcomes

    Studenten må være tatt opp på studiet.

  • Content

    Det matematikkfaglige arbeidet i emne 2 vil være sentrert omkring barnetrinnets matematikk, spesielt rasjonale tall, bevis, geometri og måling. Dette knyttes nært til praktisk tilrettelegging av undervisning, til det å forstå og beskrive barns måter å bruke matematikk på, og til barns utvikling av matematisk forståelse.

    Studiet er forskningsbasert både i design og i innhold og har et solid matematisk og matematikkdidaktisk innhold og forberede studentene til å arbeide i tråd med Fagfornyelsen. Det matematikk-didaktiske arbeidet vil gi studentene innsikt og kompetanse i å planlegge, gjennomføre, reflektere over og vurdere undervisning med tanke på en bred utvikling av elevers faglige kompetanse. Tverrfaglige perspektiver vil være et gjennomgående tema. Fagmetodiske problemstillinger inngår som en viktig del av studiet, som det å bruke og drøfte ulike læringsmiljøer, undervisningsmetoder, hjelpemidler og lærebøker. Studiet gjør studentene fortrolige med de grunnleggende ferdighetene å kunne uttrykke seg skriftlig og muntlig, å kunne lese og regne og å kunne bruke digitale verktøy i faget matematikk.

  • Teaching and learning methods

    Læringsutbytte i protetikk

    Etter fullført emne har studenten følgende læringsutbytte inndelt i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

    Kunnskap

    Studenten

    • kan påvise betydningen av avtakbare protesers utforming i forhold til psykologiske, funksjonelle, estetiske og fonetiske aspekter
    • beskrive design av kroner som hjelpemiddel til å opprettholde eller gjenskape pasientens bittfunksjon
    • kan forklare begrepene modellfremstilling, modellering, pressing, polymerisering, renovering.
    • har kjennskap til den støpte partielle protesens aktive og passive retensjonselementer

    Ferdigheter

    Studenten kan

    • stille opp tenner på partielle og hele proteser mot antagonist med stabil okklusjon
    • polymerisere, pusse og polere helproteser på et akseptabelt nivå
    • fremstille funksjonelle gipsmodeller til fast og avtakbar protetikk med akseptabel kvalitet
    • designe og fremstille single helkeramiske fullanatomiske kroner med akseptabel passform og morfologi
    • designe og fremstille single kroner med tilstrekkelig passform
    • fremvise riktig behandling av materialene voks, gips, metylmetakrylat og helkeram

    Generell kompetanse

    Studenten kan

    • dokumentere eget arbeid
    • bruke utstyr og maskiner riktig, og gjennomføre vedlikehold av disse

    Læringsutbytte i design

    Etter fullført emne har studenten følgende læringsutbytte inndelt i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:

    Kunnskap

    Studenten

    • har kunnskap om farge, form og tekstur som virkemiddel for å ivareta nødvendig funksjon og estetikk i fremstilling av tannerstatninger
    • kjenner til metoder for manipulering av fargekontraster og tredimensjonal form

    Ferdigheter

    Studenten

    • kan anvende kunnskap fra farge- og formlære til å skape harmoni i et redusert tannsett

    Generell kompetanse

    Studenten

    • har innsikt i sammenhengen mellom farge- og formgivning og visuell oppfattelse
  • Course requirements

    Arbeids- og undervisningsformene veksler mellom forelesninger, demonstrasjonsforelesninger, selvstudier, seminarer og ferdighetstrening kombinert med studentarbeid og fremlegg i grupper og individuelt. Ferdighetstreningen på skolens laboratorier gir studentene mulighet til å tilegne seg nødvendige ferdigheter i protese og singel krone fremstilling. Studenten skal utføre hver arbeidsprosess 3-5 ganger. Det gis opplæring i riktig bruk av maskiner og utstyr, samt vedlikehold av dette.

  • Assessment

    Følgende arbeidskrav må være godkjent før studenten kan fremstille seg til eksamen:

    • oppgaver i form- og fargeteori med samlet omfang ca. 6-8 sider
    • minimum 90 % tilstedeværelse på demonstrasjonsforelesningene
    • minimum 80 % tilstedeværelse på seminarer, timeplanfestet gruppearbeid, fremlegg og individuelle veiledningstimer
  • Permitted exam materials and equipment

    Vurderingsinnhold: Læringsutbyttene for protetikk

    Eksamensform: Individuell mappe med 2 praktiske arbeider og teoretiske oppgaver som til sammen har omfang på ca 2200 ord

    Ny/utsatt eksamen: Ved ny eksamen leveres omarbeidete arbeider og/eller oppgaver

  • Grading scale

    Det benyttes karakter A-F.

    A: Fremragende prestasjon. Kandidaten viser svært god faglig og didaktisk kunnskap, og svært god evne til selvstendig bruk av kunnskapen, kritisk og kreativt. Viser særdeles god oversikt over emnets faglige og didaktiske innhold, høyt refleksjonsnivå med hensyn til læringsmål, matematikkens egenart og lærerens rolle for hvordan barns matematiske kompetanse utvikler seg. Svært gode evner til å redegjøre for faglig innhold, oppfatte problemstillinger og begrunne sine svar presist.

    B: Meget god prestasjon. Kandidaten viser meget god faglig og didaktisk kunnskap, og meget god evne til selvstendig bruk av kunnskapen, kritisk og kreativt. Viser meget god oversikt over emnets faglige og didaktiske innhold, og meget god evne til refleksjon over læringsmål, matematikkens egenart og lærerens rolle for hvordan barns matematiske kompetanse utvikler seg. Meget gode evner til å redegjøre for faglig innhold, oppfatte problemstillinger og begrunne sine svar presist.

    C: Jevnt god prestasjon. Kandidaten viser god innsikt i faglig og fagdidaktisk innhold med god evne til refleksjon og selvstendig bruk av kunnskapen. Viser god evne til refleksjon over læringsmål, matematikkens egenart og lærerens rolle for hvordan barns matematiske kompetanse utvikler seg. Kandidaten viser gode evner til å redegjøre for faglig innhold, oppfatte problemstillinger og begrunne sine svar presist.

    D: En prestasjon med enkelte vesentlige mangler. Kandidaten viser en del innsikt i de viktigste elementene av faglig og fagdidaktisk innhold, med en viss grad av evne til refleksjon og selvstendig bruk av kunnskapen. Kandidaten viser noe evne til refleksjon over læringsmål, matematikkens egenart og lærerens rolle for hvordan barns matematiske kompetanse utvikler seg. Kandidaten viser noe evne til å redegjøre for faglig innhold, oppfatte problemstillinger og begrunne sine svar presist.

    E: Prestasjon som tilfredsstiller de faglige minimumskravene til kunnskap, men hvor kunnskapen anvendes på en mindre selvstendig måte. Kandidaten har noe innsikt i viktige elementer av faglig og fagdidaktisk innhold, men kandidatens innsikt er ufullstendig og preget av begrenset forståelse for sammenhengene i emnet. Kandidaten bruker kunnskapen på en lite selvstendig måte og viser lavt refleksjonsnivå om læringsmål, fagets egenart og lærerens rolle for hvordan barns matematiske kompetanse utvikler seg. Kandidaten viser noe evne til å redegjøre for faglig innhold, oppfatte problemstillinger og begrunne sine svar.

    F (Ikke bestått): Prestasjon som ikke tilfredsstiller de faglige minimumskravene. Utilstrekkelig kunnskap om fag og fagdidaktikk og om lærerens rolle for hvordan barns matematiske kompetanse utvikler seg. Viser lite innsikt i sammenhengen i det faglige innholdet og liten eller ingen evne til å bruke kunnskapen på en selvstendig måte.

  • Examiners

    Ekstern sensor deltar i utarbeidelsen av eksamensoppgaver og vurderingskriterier. To interne sensorer vurderer alle besvarelsene.

    NB! Pensumhenvisningen under er feil. Bruk pensumlenken øverst i høyre marg.

  • Target group and admission

    Se programplanen.