Programplaner og emneplaner - Student
DOK6100 Administrative and records management law Course description
- Course name in Norwegian
- Forvaltnings- og arkivrett
- Weight
- 15.0 ECTS
- Year of study
- 2024/2025
- Course history
-
- Curriculum
-
SPRING 2025
- Schedule
- Programme description
-
Introduction
For å kunne framstille seg til eksamen må studenten levere fire skriftlige arbeidskrav. Formålet med arbeidskravene er å hjelpe studenten å strukturere læringen i løpet av semesteret.
- Arbeidskrav 1 gir innsikt i ER-modellering
- Arbeidskrav 2 gir innsikt i oppbygging og bruk av en relasjonsdatabase for et angitt scenario
- Arbeidskrav 3 gir innsikt i en XML beskrivelse av et datauttrekk for et angitt scenario
- Arbeidskrav 4 gir innsikt i hvordan database innhold kan lagres som XML
Oppgavene kan skrives individuelt eller i gruppe (maks 4 per gruppe). Hvert arbeidskrav har et innsatsomfang på mellom 500 og 1000 ord. Arbeidskravene må være gjennomført og godkjent innen fastlagt frist for at studenten skal kunne framstille seg til eksamen. Dersom et eller flere arbeidskrav ikke blir godkjent, gis det anledning til å kunne levere en forbedret versjon én gang innen angitt frist.
-
Required preliminary courses
Eksamen i emnet er en skriftlig individuell mappe der hele mappen har et omfang som tilsvarer mellom 12 og 20 sider.
Mappen inneholder tre oppgaver:
- En praktisk oppgave tilknyttet bruken av databaseteknologi innenfor arkivdanningen.
- En praktisk oppgave tilknyttet migrering.
- Et skriftlig arbeid med utgangspunkt i pensum der arbeidet har et omfang på 4-6 sider. Arial / Calibri 12pkt. Linjeavstand: 1,5. Forside, innholdsfortegnelse, litteraturliste og eventuelle vedlegg kommer i tillegg.
Arbeidskrav i emnet som er relevante for eksamen kan videreføres og inkluderes i mappeksamen, forutsatt at de bearbeides.
Oppgavene i mappen gis ikke karakter hver for seg og vektes ikke, men utgjør et samlet grunnlag for karakterfastsettelse. En student kan ved ikke bestått levere en omarbeidet versjon av mappen til sensur én gang.
-
Learning outcomes
Studenten skal etter å ha fullført emnet ha følgende totale læringsutbytte definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten har
- kjennskap til rettskilder og juridisk metode
- god oversikt over arkivloven med forskrifter
- god oversikt over offentlighetsloven og allmennhetens rett til innsyn
- grunnleggende kjennskap til forvaltningsloven og eForvaltningsforskriften
- kjennskap til personopplysningsloven og personvernforordningen, med særlig vekt på sammenhenger mellom arkivrett og personvern
- kjennskap til opphavsrettslige spørsmål
- kjennskap til internasjonale arkivrettslige spørsmål
Ferdigheter
Studenten kan
- journalføre og arkivere i tråd med gjeldende rettslige rammer
- ta stilling til enkle innsynsforespørsler i tråd med hovedreglene
- ta stilling til når det er nødvendig eller hensiktsmessig å overlate konkrete problemstillinger i eget arbeidet til en profesjonell jurist
Generell kompetanse
Studenten
- kan innrette eget arbeid i samsvar med grunnleggende arkivrettslige plikter
- forstår de rettslige forutsetningene og hensynene som har vesentlig betydning når virksomheten planlegger endringer i organiseringen av, eller utvikling av systemer for, dokumentasjon og arkivering
-
Teaching and learning methods
Gradert skala A-F.
-
Course requirements
Det benyttes en intern og en ekstern sensor til sensurering av oppgavene.
Et uttrekk på minst 25 % av besvarelsene sensureres av to sensorer. Karakterene på disse samsensurerte besvarelsene skal danne grunnlag for å fastsette nivå på resten av besvarelsene.
-
Assessment
Thomas Sødring
-
Permitted exam materials and equipment
Alle hjelpemidler er tillatt så lenge regler for kildehenvisning følges.
-
Grading scale
Gradert skala A-F.
-
Examiners
Det benyttes en intern og en ekstern sensor til sensurering av oppgavene.Et uttrekk på minst 25 % av besvarelsene sensureres av to sensorer. Karakterene på disse samsensurerte besvarelsene skal danne grunnlag for å fastsette nivå på resten av besvarelsene.
-
Course contact person
Herbjørn Andresen