Programplaner og emneplaner - Student
ADTS1600 Interaction Design and Prototyping Course description
- Course name in Norwegian
- Interaksjonsdesign og Prototyping
- Study programme
-
Bachelor in Applied Computer TechnologyBachelor's Degree Programme in Software EngineeringBachelor's Degree Programme in Information Technology
- Weight
- 10.0 ECTS
- Year of study
- 2017/2018
- Curriculum
-
FALL 2017
- Schedule
- Programme description
- Course history
-
Introduction
Ved utvikling av et nytt konsept er det viktig å kommunisere og prøve ut idéer så tidlig som mulig, raskt og uten store kostnader. Dette emnet fokuserer på tema som idémyldring, skissering, design og utvikling av enkle prototyper, samt det å teste ut ideer på brukere gjennom tidlig prototyping. Sentrale tema er metoder og teknikker for skissering og for å lage enkle prototyper, samt kommunikasjon med brukere.
Required preliminary courses
Ingen ut over opptakskrav.
Learning outcomes
Etter å ha gjennomført dette emnet har studenten følgende læringsutbytte, definert i kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten kan:
- forstå den kreative designprosessen
- gjøre rede for forskjellige måter å implementere enkle prototyper
- forklare teorien og koblingen mellom prototyping, evaluering og agile utviklingsteknikker
Ferdigheter
Studenten kan:
- beherske grunnleggende skisseringsteknikker og verktøy
- utarbeide enkle skisser som kommuniserer ideer
- planlegge, filme og redigere enkle filmer som skisserer ideer
- lage enkle passive prototyper (f.eks. papir)
- lage prototyper med enkel logikk ved bruk av elektronisk verktøy
- lage håndholdte prototyper ved hjelp av hyllevarebyggeklosser (hardware)
- benytte intervjuteknikk, spørreundersøkelser og fokusgrupper
Generell kompetanse:
Studenten kan:
- jobbe med utvikling av konsepter for gitte problemstillinger
- kommunisere ideer til andre designere, utviklere, ledelse, brukere og kunder
- teste ut ideer på brukere gjennom tidlig prototyping
Teaching and learning methods
Forelesninger og veiledning. Case studier inngår som en del av undervisningen. Studentene arbeider i grupper. Gruppestørrelse er normalt 3 til 5 studenter (Bestemmes av kurslederne).
Course requirements
Tre obligatoriske innleveringer i gruppe. Disse utgjør tre leveranser som bygger på hverandre og som må være godkjent for å bestå kurset.
Assessment
I dette emnet skal studenten utvikle kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse knyttet til utvikling av programvaresystemer. Studenten skal få innsikt i hvordan systemenes egenskaper defineres, hvilke rammer som gjelder for utviklingen, og hvordan utviklingsprosessen ledes. Videre skal studenten kunne forstå noe av kompleksiteten i samspillet mellom programvaresystemer og ulike bruker- og interessegrupper. Studenten skal forstå essensen i og utvikle en kritisk sans for vurdering av både moderne (inkludert smidige) og tradisjonelle metoder og teknologier for systemutvikling. Emnet bygger på kunnskaper og erfaring i programmering, f.eks. Grunnleggende programmering, Programmering og Webprogrammering.
Permitted exam materials and equipment
Ingen ut over opptakskrav.
Grading scale
Etter å ha gjennomført dette emnet har studenten følgende læringsutbytte, definert som kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse:
Kunnskap
Studenten kan gjøre rede for
- ulike faser og aktiviteter som inngår i systemutvikling
- ulike metoder og teknologier for systemutvikling
- bruk av ulike prosessmodeller, metoder, teknikker og verktøy for å oppnå prosjekt- og systemkvalitet
Ferdigheter
Studenten kan
- anvende metoder og teknikker for å innhente, analysere og spesifisere krav til et system
- designe programvaresystemer
- vurdere hensiktsmessige prosesser, metoder, teknikker og verktøy for utvikling av programvare
- lage systemdesign på grunnlag av kravanalyse
Generell kompetanse
Studenten har
- kjennskap til kvalitative og kvantitative forskningsmetoder
Examiners
Forelesninger og øvinger. Obligatoriske oppgaver utføres i grupper. Gruppestørrelsen er normalt tre til fem studenter.